İstanbul’da Ulaşım Seferlerinin İptal Edilmesiyle İlgili Tabip Odası’ndan Açıklama

İstanbul Tabip Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Mayıs dolayısıyla İstanbul’da vapur, metro ve metrobüs seferlerini iptal etmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “İstanbul’da ulaşım özgürlüğünü kaldırmak-kısıtlamak ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratacaktır” dendi.

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasını yasaklamaya çalışan AKP iktidarı adeta emekçilerin tüm yollarını tıkama gayreti içinde. İstanbul Tabip Odası da konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şu şekilde;

 

 


İstanbul’da Ulaşım Özgürlüğünü Ortadan Kaldırmak-Kısıtlamak Ciddi Bir Halk Sağlığı Sorunu Yaratacaktır

 
İstanbul Valiliği’ne hatırlatıyoruz: Dev bir metropol haline gelmiş olan İstanbul’da tüm ulaşım yollarını durdurmak, toplu ulaşım araçlarını iptal etmek ve fiilen İstanbul’da ulaşım ve seyahat özgürlüğünü ortadan kaldırmak-kısıtlamak sadece anti demokratik bir tutum değil aynı zamanda ciddi bir HALK SAĞLIĞI sorunu yaratacaktır. İstanbul’daki özel-kamu yüzlerce hastanede kesintisiz hizmet sunmakta olan sağlık çalışanlarının nöbetten çıktıktan sonra evlerine nasıl gidecekleri, nöbetleri devralacak olan hekim ve sağlık çalışanlarının nöbetlere  nasıl gideceği ve yine rahatsızlanacak binlerce yurttaşımızın hastane ve sağlık kurumlarına nasıl ulaşacakları ciddi bir sorun olarak durmaktadır. Aynı sorunun yaşamsal bir çok alanda ciddi sorunlar doğuracağını hatırlatmak isteriz.
 
Tüm bu kısıtlamalar ve fiili “sokağa çıkma yasağı”,  Taksim’de yapılmak istenen 1 Mayıs kutlamalarının yurttaşları inşaatların olumsuz etkilerinden korumak için yasaklanmış olduğuna dair valilik açıklamalarını anlamsızlaştırmaktadır.
 
İşçilerin Mücadele-Birlik-Dayanışma günü 1 Mayıs’ın İstanbul’da Taksim meydanında barış ikliminde ve coşkuyla kutlanması önündeki engellerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Can güvencesi bahane edilen insanlara bir çeşit kimyasal silah olarak kabul edilen “biber gazı” bombaları atılmamasını ve demokratik bir hak olan “gösteri yapma” hakkının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullandırılmasının demokrasinin turnusolü olduğunu hatırlatırız.

 
İstanbul Tabip Odası YK