İstanbul’da Nükleer Silahlanmaya ve Santrallara Karşı Eylem

Hiroşima’ya atılan nükleer bombanın 64. yıldönümünde, nükleer silahlanmaya ve Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santrallara karşı Türkiye genelinde eylemler yapıldı.  Bugün (06.08.2009) gerçekleştirilen eylemlerin önemini artıran bir etken, Türkiye’ye gelen Rusya Başbakanı Putin’in, nükleer santrallerle ilgili görüşmeler yapacak olmasıydı.

 

İstanbul Galatasaray Meydanı’ndaki basın açıklamasını saat 11.00’de  İstanbul Nükleer Karşıtı Platform adına, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Karaçay’ın okuduğu açıklamada nükleer silahlanmanın her geçen gün arttığı vurgusu yapılırken, ABD gibi nükleer silah sahibi ülkelerin bu silahları farklı ülkelerde depoladığı ve bu ülkelerden birisinin de Türkiye olduğu, Amerika’nın Türkiye’deki İncirlik üssünde nükleer silahlarının bulunduğu belirtildi. Nükleer santral konusuna da değinilen açıklamada; güvenli olmayan, ihtiyaç bulunmayan nükleer santral yapımından vazgeçilmesi  gerektiği ifade edildi.

Farklı disiplinlerden Odaların temsili düzeyde katıldığı basın açıklamasını, çevreden destekleyenler oldu. “İncirlik Üssü Kapatılsın”, “Nükleere İnat Yaşasın Hayat” sloganlarının atıldığı eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.

 

Basın Açıklaması metnine ulaşmak için tıklayınız.

politeknik.org.tr