İstanbul’da hava kirliliği: Limit değerler aşıldı, denetim yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi Ağı verilerine göre İstanbul’da Alibeyköy, Kağıthane ve Göztepe’de hava kirliliğine bağlı partikül madde değerleri kritik eşik değerini katladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava Kalitesi Ağı verilerine göre İstanbul’da hava kirliliği halkın sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Partiküler madde (PM10) olarak nitelendirilen hava kirliliği parametresi değeri Alibeyköy, Kağıthane ve Göztepe’de limit değerlerinin çok üzerine çıktı. Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği`ne limit değeri 50 μg/m3 olması gereken PM10 değeri Alibeyköy’de 173 µg/m³, Kağıthane’de 211 µg/m³, Göztepe’de ise 195 µg/m³ oldu.


href=”/wp-content/uploads/2019/11/screen-shot-2019-11-13-at-13-02-14.png”>

Bir diğer kirlilik parametresi azot oksitler (NO2), limit değer yıllık ortalama 40 μg/m3 olmasına rağmen Alibeyköy`de 50,95 μg/m3, Kağıthane’de 198 μg/m3, Göztepe’de 187 μg/m3 oldu.

Ulusal Hava Kalitesi Ağı’nda İstanbul’un 20 noktası için veriler bulunurken birçok ilçe için kirlilik düzeyi verileri yayımlanmadı.

‘Açık havada yürümek için uygun olmayan hava’ uyarısı

Hava kirliliği değerlerinin sınır değeri aştığı noktalarda ‘Açık hava sporları yapmak, bisiklet sürmek, açık havada yürüyüş yapmak ve dışarıda piknik yapmak için iyi bir hava değil’ uyarıları yayımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre insan sağlığına doğrudan zarar veren kirlilik nedeniyle dünyada her sene 3 buçuk milyona yakın kişi hayatını kaybediyor.

Çevre mühendisleri: İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve yerel yönetimler tedbir almalı

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, kirliliğin yoğun yaşandığı bölgelerde yoğun trafik yükünün ve inşaat faaliyetlerinin bulunduğunu, halk sağlığını plansız, denetimsiz kent yönetme anlayışının yok ettiğini belirtti. Çevre mühendisleri İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve yerel yönetimlerin denetim sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

politeknik.org.tr