İstanbul’da elektrik kesintileri bitmiyor

İstanbul’da ocak ayı boyunca elektrik kesintileri devam etti. Tarihi yarımadada kesintilerin süreklileşmesiyle Kapalıçarşı karanlıkta ve boş kaldı.

İstanbul avrupa yakasında aylardır yapılan planlı elektrik kesintileri ocak ayında da devam ediyor. İstanbul’da uzun süredir arızalı olan iletim hatlarının onarılmaması elektrik kesintilerinin nedeni. Tarihi yarımadanın Kapalıçarşı’sı da elektrik kesintilerinden nasibini aldı, karanlıkta ve boş kaldı.

İletim hatları aylardır arızalı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ) İstanbul avrupa yakasının elektrik ihtiyacını iletim hatları arızaları nedeniyle karşılayamıyor. 1-2 saatlik elektrik kesintileri aylardır İstanbul ilçelerinde gezdiriliyor.

Topkapı-Aksaray arası 154 kV’lik 2 hat 6 aydır arızalı. TEİAŞ arızayı henüz gidermedi. Veliefendi-Yenikapı arası 154 kV’lik 2 hattın sadece birisi çalışıyor. Bu hat tarihi yarımadayı besliyor. 22 Ocak’ta bir beton mikserinin o hattı koparmasıyla tarihi yarımada 40 dakika tamamen elektriksiz kaldı.

Bahçelievler’de 200 MVA’lık trafo 20 Ekim 2016’da yanmıştı. Trafo hala yenilenmedi. Bu arızalarla birleşen kısa süreli arızalar sebebiyle dağıtım şirketlerine elektrik verilemiyor. İstanbul bölge bölge elektriksiz kalıyor. Halk karanlık ve soğukla başa çıkmaya çalışırken sağlığından oluyor, üretici ve esnaf iş yapamıyor.

Sorumlu kim?
2016 yılının son günlerinde boğaz iletim hattının arızanlamasıyla Sakarya, Kocaeli, Gebze de elektriksiz kalmış, organize sanayi bölgelerine elektrik verilmemiş, üretim durmuştu. TEİAŞ iletim hatları arızaları sebebiyle elektriği iletemiyor.

Elektrik faturlarında dağıtım şirketlerinin halktan aldığı iletim hizmeti bedelleri nereye gidiyor bilinmez ama elektriğin iletilememesiyle hatların bakım ve onarımlarının yapılmadığı, alternatif iletim hatlarının tesis edilmediği sonucu açığa çıkıyor.

Sahte azarlama pozu sonrası CLK Boğaziçi Elektrik genel müdürüne terfi

Bugün (24 Ocak) CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu’nun görevden alındığı, yerine Akdeniz EDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit’in atandığı yönünde medyada yer alan haberler İstanbul’da yaşanan geniş çaplı elektrik kesintilerine tepki gösteren halkı rahatlatmak, sorumlular görevden alınıyor algısı yaratmayı hedefliyor. Gerçekte ise Mehmet İslamoğlu görevden alınmadı, terfi ettirildi. Cengiz Holding’e bağlı Boğaziçi, Akdeniz ve Çamlıbel Elektrik dağıtım şirketlerinin üst koordinatörlüğüne getirildi. İslamoğlu Akdeniz EDAŞ’ın genel müdürlüğü görevini de sürdürecek.

Mehmet İslamoğlu’nu Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.(UEDAŞ) Genel Müdürü iken 17-25 Aralık tapelerinde yandaş medyaya para toplanması işinde Mehmet Cengiz’le yaptığı konuşmalardan da tanıyoruz. Daha önce Cengiz Holding’te enerji koordinatörlüğü yapan İslamoğlu, CLK’nın elektrik dağıtım şirketlerini almasıyla önce UEDAŞ’ta sonrada İstanbul Boğaziçi Elektrik’te genel müdürlük yaptı.

2016 yılının son günlerinde yaşanan elektrik kesintilerinden sonra enerji bakanı Albayrak’ın İslamoğlu’nu azarlayan pozu dolaşmıştı. Arızaları çok sıkı takip ettiklerini ve sorumlularla ilgili işlemlerin hemen yapılacağını beyan eden enerji bakanı Berat Albayrak bakanlığın ve dolayısıyla da kendisinin sorumluluğunu ise hala gizliyor.


politeknik.org.tr