İstanbul’da bu kez metrobüs yandı

İstanbul’da Beylikdüzü’nden Zincirlikuyu’ya seyahat eden metrobüs Topkapı durağı yakınlarında yandı. Ulaşım güvenliği her gün başka bir felaketle tehdit altında olan İstanbullular olayı yine ucuz atlattı.

İstanbullar her gün yeni bir ulaşım skandalıyla karşı karşıya kalıyor. Geçtiğimiz günlerde Marmaray’da raydan çıkan vagonun ardından bugün (17 Nisan) Beylikdüzü’nden Zincirlikuyu’ya doğru seyahat eden metrobüs Topkapı durağı yakınlarında yanmaya başladı. Metrobüsün motor kısmından çıkan alevler kısa sürede tüm aracı sardı. Metrobüs yangınında yolculardan yaralanan olmadı.

Metro, metrobüs, otobüs, dolmuş: İstanbullular tesadüfen hayatta
İstanbul’da metrobüs, metro, İETT, özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş ve taksinin bulunduğu toplu taşıma sisteminde yaşanan kazalar İstanbullular’ın ulaşım güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Metrobüs hizmete girdikten sonra birçok ölümcül kaza ve otobüs yangını yaşandı, Avcılar’da metrobüs üst geçiti çöktü. Güvenli ulaşımı sağlayacak önlemler alınmazken hergün başka bir ulaşım aracında felaket yaşandı.

Bakım-onarım faaliyetleri taşeronda
Araç muayene işlemlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım A.Ş yetkilileri tarafından denetlenmesi zorunlu olsa da otobüs yangınlarının sürekli yaşanması denetim eksikliğini ortaya çıkarıyor. Bakım onarım faaliyetlerinin taşeronlaştırılması, yetkisiz insanların bu işlemleri yapması, kaydın tutulmaması ve bakım onarım faaliyetini yapan firma ya da kurumun yeterince denetlenmemesi halkın güvenli ulaşım hakkını ortadan kaldırıyor.

metrobus_2metrobus_3

politeknik.org.tr