İstanbul Sazlıdere Barajı mega projelerin hafriyat çöplüğüne döndü

İstanbul’a su sağlayan havzalar, mega projeler ve inşaat molozları nedeniyle kirletiliyor. Sazlıdere Baraj Gölü ve çevresi, 3. Havalimanı projesi için çalışan hafriyatçıların döktüğü molozlarla doldu, çöplüğe döndü.

İstanbul’un kuzeyinde devam eden mega projeler, kente temiz su sağlayan su varlıklarını kirletmeye devam ediyor. Kuzey Ormanları Savunması’nın yaptığı habere göre, Sazlıdere Baraj Gölü’nün çevresine dökülen molozlar bölgeyi inşaat çöplüğüne döndürdü. Göl çevresi, 3. Havalimanı’na çalışan hafriyatçıların döktüğü tonlarca moloz ve endüstriyel atıkla doldu. Bölge Avcılar ve Başakşehir Belediyeleri sınırında bulunuyor.

Mega proje yıkımı sürüyor
İstanbul kenti 3. Köprü ve 3. Havalimanı ile sahip olduğu su ve orman varlıklarını kaybediyor. Ulaşım değil birer emlak projesi olarak hayata geçirilen bu mega projelerin inşaat aşamasında yol açtığı orman ve su varlıkları tahribatı şimdi konut ve ticaret projeleriyle perçinleniyor. Kuzey Ormanları, ağaç katliamıyla lüks konut ve rezidans projelerine dönüştürülüyor. Projelerin hafriyatları yine bölgede ıssız alanlara bırakılıyor.

Fatih Ormanı ve Karadeniz sahilleri de molozla cebelleşiyor
Geçtiğimiz günlerde de mega projelerin hafriyatları Karadeniz’e dökülmüş, Kilyos sahiline vuran molozlar, sahili kullanılamaz hale getirmişti. Belgrad Ormanı’nın başlangıcı olan Fatih Ormanı içine de, Cendere Vadisi’nde devam eden kaçak inşaat projelerinin molozları dökülüyor.

Sazlıdere Barajı nereden nereye
1996’da, bugünkü Hadımköy-Arnavutköy-Başakşehir üçgeninin arasında kalacak şekilde kurulan Sazlıdere Barajı, İstanbul’un yakın köyleri Sazlıbosna, Dursunköy, Hacımaşlı ve Şamlar’ın ortasında bulunuyor. Doluyken 23 milyon 36 bin metreküp su tutuyor. Ancak baraj gölü şimdilerde 3. Köprü bağlantı yolları ve 3. Havalimanı etkileme havzasında yok ediliyor.

politeknik.org.tr