İstanbul’da kuzey ormanları köylüleri direniyor

İstanbul Ağaçlı’da köylüler, mega projelerle alt üst edilen yaşam alanları için mücadele başlatıyor.

İstanbul’da kuzey ormanları köylerinden biri olan Ağaçlı’da 3. Köprü projesi için başlatılan talana karşı köylüler direniyor. 3. Köprü yüklenicisi ICA ve Kutman Madencilik’in oluşturduğu konsorsiyum olan Kuzey İstanbul A.Ş. tarafından, Ağaçlı halkının sahiline bariyer çekilerek sahilin kumunun çalınması ve köyün hafriyat kamyonlarıyla kuşatılması üzerine köylüler 14 Aralık saat 13:30’da Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği önünde bir araya gelecek.

Kuzey Ormanları Savunması Ağaçlı’ya çağırıyor
Kuzey Ormanları Savunması, Ağaçlı köyünün ormanına, tarım alanlarına, sahiline saldıran yaşam düşmanlarına karşı tüm İstanbulluları 14 Aralık’ta Ağaçlı’ya sahip çıkmaya çağırıyor

Kuzey Ormanları Savunmasının çağrısı şöyle:

AĞAÇLI’YI SAVUNMAYA, YAŞAM İÇİN DİRENMEYE!

Ağaçlı. İstanbul’un kuzeyindeki orman köylerinden bir diğeri. Yıkıma tapanların, yaşamdan zehir gibi nefret eden içi dışı karanlık beton kafaların göz koyduğu bir diğer yaşam alanımız, müştereğimiz, hafızamız…

Binlerce hafriyat kamyonuyla parçalıyorlar doğasını, denizinden kum çalarak, toprağından ağaç sökerek, okul yolundaki çocuklarını tehdit ederek kıyım çıkarması yapıyorlar kalbine. Kim yapıyor biliyoruz: Kuzey İstanbul A.Ş. denen şirket. Kim direniyor biliyoruz: Ağaçlı halkı!

Önce adını veren ağaçlarının arasına kum ocakları açtılar. Sonra müştereğimiz olan sahili çitlediler, denizden kum çalışlarını gizlemek için. Ocaklarına taşıdılar o kumu, köprüyü ve havalimanını beslemek için. Diplerde ani derinlikler yarattılar böylece, ölüm bulaştırdılar denize! Sonra ormanı talan ederek hukuksuz yollar açtılar, yemyeşil çam ağaçlarını katlettiler. Egemenin deyimiyle “gümbür gümbür” çalışan, yıkım kusan kamyonlarını Ağaçlı’nın içine soktular. Köyün yolları kesildi. Çocuklarımız okul yolunda yaşam korkusu yaşıyor bugün. Tosun Paşa’nın, Leyla ile Mecnun’un çekildiği eşsiz Kumtepe kumullarına göz koydular sonra, çala çala yarıya indirdiler, ortak hafızamıza kastettiler. Yıllar yılı madencilik faaliyetleriyle zedeledikleri hayatları şimdi mega projeler talanıyla felç ediyorlar. Meraları yok ettiler, Ağaçlı’nın geçim kaynaklarından hayvancılığı bitirdiler.

Ama direniyor Ağaçlı. Halkı talana karşı birleşti, mücadele kararı verdi! Gecikmedi devlet-sermaye işbirliğinin cevabı: elektriğini kestiler köyün, yollarını düzeltmek için gelen Eyüp Belediyesi’nin iş makinelerini götürdüler apar topar, açıklamasız. Tüm merciler sağır, tüm merciler dilsiz! Karanlık işler çeviren Kuzey İstanbul A.Ş.’nin yanında saf tutmuş hizmet etmesi gereken. Ne gören var, ne dinleyen.

O sen ol İstanbul! Kulak ver, yürek ver! Direnen Ağaçlı köylüsüne omuz ver. Sesini duyur, direncini paylaş, büyüt. “Orada bir köy var uzakta” diyen şarkı Ağaçlı’dan bahsetmiyor, O köy yanıbaşında; yanıbaşında direniyor! 14 Aralık’ta Ağaçlı’nın sesine ses kat. Çocuklarının geleceği için haykır, yaşam hakkı için haykır, ağaçlar için, hayvanlar için haykır!

Bu talan düzenini kötü bir anı olarak hatırlayacağını bilmenin inancıyla haykır, savun yaşamı!

14 Aralık 2014, 13:30’da Ağaçlı Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği’nde buluşuyoruz!

Diren Ağaçlı, diren İstanbul, diren Marmara!

agacli_14_12_14

politeknik.org.tr