İstanbul Haritacıları Sosyal Çalıştayı 2010 Etkinliği Gerçekleştirildi

Bu yıl 5.si düzenlenen İstanbul Haritacıları Sosyal Çalıştayı 14 – 18 Mart 2010 tarihlerinde İstanbul – Şile’de gerçekleştirildi.

7 üniversiteden 120’ye yakın Harita Mühendisliği öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen çalıştay, gerek mesleki, gerek toplumsa, gerekse sosyal anlamda oldukça verimli geçti.

Üniversitelilerin kendi aralarında oluşturduğu tiyatro, sinema, müzik, mizah, şiir, fotoğraf ve halk oyunları atölyeleriyle sunumlarını gerçekleştirdiler. KTÜ’den katılan arkadaşların Hidroelektrik Santraller (HES) ve İTÜ-YTÜ den katılan arkadaşların Kentsel Dönüşüm sunumları oldukça verimli geçti. Ayrıca üniversitelerde yaşanan “Bologna Süreci” ve LİHKAB (Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları) konuları da çalıştay içerisinde konuşuldu.

Çalıştayın sonunda HES’lere karşı Karadeniz, Munzur ve gerçekleştirilmesi planlanan daha birçok bölgede insanlarının yanında olunacağı, kentsel dönüşüm projeleri adı altında rantlaşmaya karşı mücadele verileceği, Bologna sürecine karşı üniversitelere sahip çıkılacağı belirtildi.

2011 Karadeniz Haritacıları Sosyal Çalıştayı’nın gerçekleştirilmesi ve yine 2011 İHSÇ’da buluşmak dileğiyle, katılanlara verilen katılımcı belgesiyle çalıştay sonlandırıldı.

politeknik.org.tr