İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliye kararına karşı ‘çıkmıyoruz’ diyenler buluşuyor

Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı ’nın tahliyesi istendi. Bu kararı kabul etmeyen öğrenciler, mezunlar tepkili, herkesi 26 Haziran’da konservatuvara sahip çıkmaya çağırıyor.

Beşiktaş Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’nde 32 yıldır hizmet veren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tahliye edilmek isteniyor. Beşiktaş Kaymakamlığı üniversite yönetimine 26 Haziran saat 13.30’a kadar binanın boşaltılması gerektiğini bildiren bir tebligat gönderdi. TBMM Başkanlık Divanı’nın 9.3.2017 tarihli kararında, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın bulunduğu binanın üniversitenin kullanımına tahsisi kaldırılmış ve tahliyesi talep edilmişti. Üniversite rektörlüğü, öğrencileri ve mezunlar bu karara yoğun tepki gösterdi.

Üniversite yönetimi:Anayasa İhlali

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü yoğun tepkiler sonucu tahliye kararıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Rektörlük, TBMM Müzecilik ve Tanıtım Daire Başkanlığı tarafından tahsis protokolünün iptaline ilişkin bir yazının iletildiğini ve binanın tahliyesi ile ilgili herhangi bir dava kararı olmamasına rağmen Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından gönderilen tebligatının anayasaya aykırı olduğunu ifade etti. 1400 öğrencinin, öğretim elemanlarının, konservatuvar çalışanlarının yanlarında olduklarını belirten rektörlük,” Hiçbir yere gitmiyoruz, eğitim hakkının engellenmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Rektörlük 26 Haziran Salı günü saat 12.00’de konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacak.

Konservatuvar mezun ve öğrencileri: #çıkmıyoruz, #msgsüevindekalsın

Konservatuvar mezun ve öğrencileri gün boyunca tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. Bir açıklama yayımlayan üniversiteliler ve mezunlar kararı kabul etmediklerini, üniversitelerini terketmeyeceklerini açıkladılar. Müzikleriyle, notalarıyla birlikte rektörlüğün açıklama yapacağı gün saat 11.00’dan itibaren üniversitede olacaklarını duyuran öğrenciler ve mezunlar herkesi MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı önüne davet ediyor.

Önce durak, sonra iskele, şimdi sıra konservatuvarda mı?

Beşiktaş Dolmabahçe Başbakanlık ofisi önünde bulunan İETT otobüs durağı “güvenlik” gerekçeleriyle kaldırılmıştı. Başbakanlık ofisi yanına inşa edilen Shangri-La otelin Beşiktaş’taki Kadıköy Şehir Hatları İskelesi’ni özel iskelesi olarak kullanacağı iddiası üzerine Beşiktaş halkının tepkileri ve düzenledikleri eylemler sonucuyla iskele halkta kalmıştı. İskele hala kullanılıyor olsa da yine güvenlik bahaneleriyle otel ve başbakanlık ofisi arasındaki yol kapatıldı, halkın ulaşım hakkı engellendi.

ÖNCE DURAK ŞİMDİ DE İSKELE HALKA KAPATILIYOR

BEŞİKTAŞ HALKI: ‘TAKSİM BİZİM İSKELE BİZİM’

politeknik.org.tr