İşsizlik fonu işsize değil, kamu giderlerine aktarılacak

Bayram tatilinde çıkan yeni kararname ile İşsizlik Sigortası Fonu, havuza devredildi. Bu düzenleme ile toplanan ödenekler diğer kamu giderlerine aktarılabilecek.

Bayram tatili sürecinde çıkan yeni kararname ile çalışanlar ve işverenlerin ödediği primlerin oluşturduğu işsizlik fonu ”tek hesap” adı altında havuza devredildi. Yeni kararname ile birlikte işsizlik fonu vergi gibi toplanarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın isteği doğrultusunda diğer kamu giderlerine aktarılabilecek.

İşsizlik fonu işsizlere değil Soma Katliamı sorumlularına aktarıldı
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin son çıkan kararnameye yönelik açıklamasında “Türkiye’de İşsizlik Fonu, Mart 2002’den beri var. Fon bugüne kadar yalnızca 17 milyar lira işsizlik ödeneği kullanmış durumda. Soma Maden Ocağında 301 işçinin ölümünden sorumlu şirkete borç para verilmişti. O para da henüz tahsil edilmedi. İşsizlik Fonundan GAP’a verilen 11,5 milyar lira borç, 2012 yılından bu yana tahsil edilmeyi bekliyor. Sayıştay raporunda, fon bütçesine eksik yatan 553 milyon liranın hesabı dahi verilmemişken, fonun, tek hesaba aktarılarak yok edilmesine seyirci kalmamız mümkün değildir.” diyerek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bu konun aydınlatılması için sorular yöneltti.

Gürsel Tekin’in Berat Albayrak’a sorduğu sorular:

⦁ Yasaya göre “Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz” hükmüne rağmen bu kararname hangi gerekçelerle çıkarılmıştır?
⦁ İşçi ve işverenden toplanan paralar nasıl havuza devredilebilir?
⦁ Bütçe açık verdiğinde, İşsizlik Fonu’ndan “avans” diyerek para çekilecek olması suç değil midir?
⦁ Hesabın Sayıştay denetiminden muaf olduğu dikkate alındığında, işsizlik fonunda bulunan emekçinin parasının hesabını kim verecek?
⦁ Çalışanların ödediği primler aynen deprem vergisinde olduğu gibi “kim vurduya” mı gidecek?
⦁ Millet uzun bayram tatiline çıkmışken, millete ait olan bir parayı bakanlığınızın kullanımına aktarmayı etik buluyor musunuz?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a son dönemde 37 milyar liralık makam aracı kiralanmıştı.

politeknik.org.tr