İSKİ Şantiyesinde Ölen Mühendis Gülseren Yurttaş “Tali Kusurlu”

Harita Mühendisi Gülseren Yurttaş’ın, 22 Eylül 2007 İSKİ Sarayburnu – Salacak boru hattı şantiyesinde vinçten düşen parçanın altında kalarak hayatını kaybetmesine ilişkin 4 kişinin yargılanmasına devam edildi.

 

Mahkemeye gönderilen bilirkişi raporunda, maktül Gülseren Yurttaş’ın olayın meydana geldiği yerde gerekli tedbir ve özeni göstermediği için ‘tali derecede’ kusurlu olduğu belirtildi
İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz 4 sanık katılmadı. Duruşmada, hakim bilirkişi raporunun geldiğini belirtti. Mahkeme, sanık avukatlarının bilirkişi raporuna karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi. 
 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Müfettişi İnşaat Mühendisi Mehmet Nuri Görücü, İTÜ Makine Fakültesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Ali Güvenç Göktan ve Doç. Dr. Murat Vural tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, olayın önceden öngörülebilir ve önlenebilir nitelikli bir kaza olduğuna, kasıt unsuruna rastlanmadığına, tedbirsizlik, ihmal ve dikkatsizlik sonucu meydana geldiği belirtildi. Raporda, iş kazasının Preistman marka vincin bomunun, piminin kırılıp düşmesi sonucu meydana geldiği bildirildi.

Raporda, Detek Firması yetkilisi Ali Ener Edis ve sanık Kutay İnşaat Şantiye Şefi Kürşat Özaslan’ın asli derecede, sanık vinç operatörü Hasan Hüseyin Navruz ve olayda hayatını kaybeden Gülseren Yurttaş’ın tali derecede kusurlu olduğu belirtilen raporda, sanık vinç işaretçisi Ali Kayın’ın olayda kusurun bulunmadığı kaydedildi.

Raporda, vinç operatörü sanık Hasan Hüseyin Navruz’un çalışma alanında kimsenin olmadığından emin olmadan, Ali Kayın’ın işaretiyle vinci yukarı kaldırdığı ancak vinç operatörünün manevra yapmadan önce bulunduğu kabinden arka kısmını ve bomun hareket edecek alan kısmının geçeceği güzergahı kontrol etmesi gerektiği ifade edildi. Raporda, vinç işaretçiliği konusunda bir eğitimi bulunmayan sanık Ali Kayın’ın olayın meydana gelmesinde herhangi bir kusuru olmadığı kanaatine ulaşıldığı belirtildi.

Raporda, Kazazede Gülseren Yurttaş’ın olayın meydana geldiği yerde gerekli tedbir ve özeni göstermediği için tali derecede kusurlu olduğu bildirildi. Raporda, şantiyede etkin bir denetimle iş sağlığı ve güvenliği kurallarının iş yeri uygulanması haline getirmeyen asil işveren Kutay İnşaat yetkili şantiye şefi Kürşat Özaslan’ın ve alt işveren Detek firması yetkilisi Ali Ener Edis’in birlikte toplam kusur bakımından asli kusurlu oldukları kanaatine ulaşıldığı ifade edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 4 sanığın “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 3 ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.