IŞİD zihniyetini yanı başımızda: Bu kez Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’na yıkım projesi
Spread the love

İstanbul’da Emek Sineması yıkılması ve AKM’nin çürümeye bırakılmasının ardından kültür sanat etkinliklerinin önemli merkezlerinden Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nun da yıkılıp yeniden inşa edileceği ortaya çıktı

AKP iktidarının İstanbul’da kentsel bellekte yeri olan kültür sanat mekanlarındaki yıkım hevesi devam ediyor. Tarihi Emek Sineması’nın yerle bir edilmesinin ve AKM’nin çürümeye terkedilmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi şimdi de Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nu yıkıp yeniden yapmak için proje yaptı. Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu’nun haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen 4 bin 500 kişilik tiyatronun yıkılarak, yerine 7 bin kişilik yeni bir açıkhava tiyatrosunun inşa edileceğini, yıkılma tarihininde yaz sonu olduğunu açıkladı.

Proje hazırlamışlar, yıkımı planlamışlar ama gizli
Semercioğlu’nun sorular yönelttiği Daire Başkanı Abdurrahman Şen ‘yenileme’ çalışması kapsamında açıkhava tiyatrosunun alanı geçen ay yıkılan Cahide’ye doğru genişleyeceğini, sahnesinin sağa doğru kaydırılarak büyütüleceğini, seyirci kapasitesinin de 7 bine çıkarılarak açılır kapanır bir tavanın da eklenmesiyle tiyatronun yaz-kış hizmet vermesini amaçladıklarını belirttiğini ifade etti. Gazeteci Semercioğlu; İBB Kültür Daire Başkanı Şen’in “Proje hazır, nasıl bir salon olacağı da belli ancak şu anda fotoğrafları paylaşmam doğru olmaz” dediğini vurguladı.

“İstanbul’u yok etmeyi kafasına koyan IŞİD zihniyeti”
Kentin belleğini yansıtan kültür sanat mekanlarına saldıran AKP, AKM’yi sekiz yıldan beri atıl biçimde çürümeye bıraktığı, tarihi Taksim Sahnesi ve Emek Sineması yerle bir ederek AVM ‘ye dönüştürdüğü bir ortamda şimdi de Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nu yok etme planı yaptı. Kentin merkezindeki en önemli konser, festival ve gösteri mekanlarından biri olan 70 yıllık Harbiye Açık Hava Tiyatrosu belleklerden kazınmaya, ‘ihya’ mekan haline getirilmek isteniyor.

politeknik.org.tr


Spread the love