İnşaat patronlarının kar hırsı sürüyor, beton mikser kazaları artıyor
Spread the love

Kentleri yaşanmaz hale getiren inşaat projelerine iş makinalarının trafikte yarattığı kazalar eklendi. İstanbul’da beton mikserleri dehşet saçmaya devam ediyor. Şoförler inşaatlar daha hızlı tamamlansın diye güvencesiz biçimde sefer sayısına dayalı prim usulü çalıştırılıyor, ulaşım güvenliği tehdit ediliyor.

İstanbul’un her tarafında devam eden inşaat projeleri halkın yaşamını tehdit etmeye devam ediyor. İnşaat projelerine beton taşıyan beton mikserlerinin neden olduğu trafik kazaları da hızla artıyor. Son olarak 5 Ekim’de Sarıyer Büyükdere Caddesi’nde aşırı hız nedeniyle kaza yapan mikser 1 kişiyi ezdi. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre son 1 yılda beton mikserlerinin karıştığı trafik kazası sayısı da 10’a yükseldi. Yakın zamanda (29 Eylül) Kartal Belediyesi’nde çalışan temizlik görevlisine çalıştığı esnada bir beton mikseri çarpmış ve işçi hayatını kaybetmişti.

Patronların kar hırsı, prim sistemi ve katliam
İnşaat patronlarının kar hırsı nedeniyle hızla tamamlamak istediği inşaat projeleri şantiyede olduğu gibi şantiyeye malzeme taşıyan araçlar açısından da hızlı ve güvensiz çalışmayı dayatıyor. Son dönemde artan ve ölümlü kazalara neden olan inşaat mikserleri sefer sayısı odaklı prim sistemiyle çalıştırılıyor. Asgari ücretle istihdam edilen şoförler yaptıkları sefer sayısı veya çalışma saatlerine göre 1600 TL’ye kadar ek prim alıyorlar. Güvencesizliğe dayalı bu çalışma modeli mikserlerin standartlarının üstünde hız ve iş yoğunluğunu dayatıyor, trafik güvenliğini yok ediyor.

Kentin merkezinde sürdürülen kenti inşaat cehennemine çeviren mega inşaat projelerine yerleşim alanları dışından beton sağlayan mikserler ana trafik akslarını kullanıyor. Taşıma sırasında betonun 2-2,5 saat aralığında projeye iletilme sınırı diğer bir güvensizlik parametresini oluşturuyor. Bu nedenler mikser kazalarını beraberinde getiriyor.

Her yer beton, her yer tehlike
İstanbul’da 2500 beton mikseri çalışıyor. İnşaatlara bir yılda dökülen beton miktarı ise 20 milyon metreküp. Yani kentin dört bir yanında binlerce mikser halkın güvenliğini tehdit ederek inşaatlara beton taşıyor.

politeknik.org.tr


Spread the love