İnşaat mühendisleri: ”Şantiyelerde binlerce kişiyiz, risk altındayız”

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi virüs salgını ortamında şantiyelerdeki olumsuz koşullara değinerek meslektaşlarının, çalışma arkadaşlarının sağlığının tehdit altında olduğunu belirtti, acilen önlem alınmasını istedi.

Koronavirüs salgınının etkileri arttıyor, çalışma yaşamından tepkiler, talepler yükselmeye devam ediyor. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi dün (24 Mart) bir açıklama yayımlayarak irili ufaklı binlerce şantiyede çalışmaların devam ettiğini, virüse karşı korunaklı hale getirilmek bir yana standart hijyen kurullarının bile uygulanmadığı şantiyelerde, aralarında mühendislerin de bulunduğu binlerce işçinin sağlığının, yaşamının risk altında olduğunu açıkladı.

İMO İstanbul Şubesi ”Şantiye çalışanları ve dolayısıyla aileleri, yakınları, komşuları ölümcül virüse karşı savunmasızdır. Eğer önlem alınmazsa, şantiyelerde çalışan binlerce insan ülkenin virüsle mücadelesinde önemli bir zafiyet ortaya çıkmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

Acilen önlem alınmalı

İnşaat iş kolu için her olasılığın içinde yer aldığı acil önlemlerim alınması gerektiğini belirten İMO İstanbul Şubesi ”Şantiyeler bir süre kapatılmalıdır. Ancak kapatılma kararı, başta işçiler olmak üzere hiçbir çalışanın maddi ve manevi açıdan mağduriyetine yol açmayacağı hükmünü içermelidir. Tüm yetkilileri bu konuda acilen önlem almaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İMO İstanbul Şubesi’nin açıklaması şöyle:

ŞANTİYELERE DİKKAT! BİNLERCE MÜHENDİS VE İŞÇİ TEHDİT ALTINDA BULUNUYOR

Türkiye koronavirüs ile mücadele kapsamında bir dizi önlem almış bulunuyor. Sağlık kurumlarından lokanta ve benzeri mekânların kullanımına, okulların kapanmasından kamu kesiminde çalışanlar için getirilen kurallara kadar yeni duruma uyum sağlamaya çalışılmaktadır. Hemen her sektörde işler neredeyse durma noktasına kadar geriletilmiştir.

Ne yazık ki, bireylerin uyması gereken kurallar dışında inşaat işkoluna dair özel bir düzenleme getirilmemiştir. Binlerce insanın çalıştığı inşaat işkolu değerlendirmeye bile alınmamıştır.

Şu an aktif durumda irili ufaklı binlerce şantiye bulunmakta, bu şantiyelerde on binlerce mühendis ve işçi çalışmaktadır. Bırakalım virüse karşı korunaklı hale getirilmesini, şantiyelerde standart hijyen kurulları bile uygulanmamaktadır. Bireyler için önerilen kuralları ise şantiyelerde uygulamak mümkün değildir.

Şantiyelerde yemek yenilen mekânlarda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Çalışanlar kapalı ve dar mekânlarda yan yana dizilen masalarda yemek yemektedir. Ayrıca yapılan işin gereği sosyal mesafe konulamamaktadır. İşin en vahim tarafı binlerce işçi temel hijyen kurullarına bile uyulmasının mümkün olmadığı prefabrik yapıları yatakhane olarak kullanmaktadır.

Açıkçası şantiye çalışanları ve dolayısıyla aileleri, yakınları, komşuları ölümcül virüse karşı savunmasızdır. Eğer önlem alınmazsa, şantiyelerde çalışan binlerce insan ülkenin virüsle mücadelesinde önemli bir zafiyet ortaya çıkmasına neden olacaktır.

İnşaat iş kolu için acilen yeni düzenleme getirilmelidir. Ya devlet tarafından şantiyelere hijyen kuralları dikte edilmeli ve kurallara uyulup uyulmadığı denetlenmeli ya da diğer alanlarda olduğu gibi şantiyeler bir süre kapatılmalıdır. Ancak kapatılma kararı, başta işçiler olmak üzere hiçbir çalışanın maddi ve manevi açıdan mağduriyetine yol açmayacağı hükmünü içermelidir.

Tüm yetkilileri bu konuda acilen önlem almaya davet ediyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

politeknik.org.tr