İnşaat Mühendisleri Odası:”Deprem Yetmedi AKP de Vuruyor: Arızlı Halkı Yalnız Değildir”
Spread the love

Depremin ardından insanları enkazın altından çıkarmayı beceremeyenler, depremzedeler için yapılan konutlardan hak sahiplerini çıkarmayı, hatta yaptıkları çadırları bile yıkmayı beceriyorlar.  

AKP hükümeti ve AKP‘li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 1999 depreminde yakınlarını kaybeden ve evleri başlarına yıkılan Arızlı sakinlerine, bütün acılarını tekrar tekrar yaşatıyor. Irak Hükümetinin hibesiyle depremzedeler için yapılan konutlara belediye ve valilik bürokratları yerleştiriliyor. Bu duruma isyan eden halka polis şiddeti ve gözaltılar reva görülüyor.

İstenen fahiş kira bedellerini ödeyemeyen depremzedeler, kendilerine tahsis edilen konutlardan çıkarılıyor, boşaltılan evlere üst düzey bürokratlar ve memurlar yerleştiriliyor.

Bu duruma itiraz eden Arızlı halkının, yaşadıkları haksızlıklara karşı seslerini duyurabilmek amacıyla kurdukları çadırlara yapılan polis müdahalesi, depremin yarattığı acıları tazelemiş ve yenilerini eklemiştir.

Kendilerine tahsis edilen deprem konutlarından atılan depremzedeler, kurdukları çadırlardan da atılır duruma gelmişlerdir.

En son, çadırlarına yapılan saldırıları protesto etmek için Valilik önünde basın açıklaması yapan Arızlı sakinleri, çadırlarını onarmak için Arızlı Irak Konutlarına gitmeye çalışırken ikinci bir saldırıya uğramış ve birçok kişi gözaltına alınmıştır. Bu , AKP hükümeti ve onun yerel yönetimlerinin, halkın haklarına karşı giriştiği saldırıların yeni ve küçük bir örneğidir.

Ülkemizde, yoksulların barınma hakkının olmadığı ve barınma hakkı mücadelesine karşı girişilen yok sayma hatta yok etme politikası ortadayken, neo-liberalizmin rant hırsının, depremzedeleri evlerinden atmaya kadar gidebilmesi, bu politikaların yılmaz savunucusu AKP hükümeti ve AKP‘li yerel yönetimlerin gerçek yüzlerini bir kez daha ortaya koymuştur.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, Arızlı halkına karşı yapılan saldırıları kınıyor ve en temel yaşamsal hak olan barınma taleplerini destekliyoruz.  

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası


Spread the love