İnşaat Mühendisleri Arızlı Halkının Yanında

İnşaat Mühendisleri Odası ve genç-İMO üyesi bir grup Kocaeli Arızlı’ da barınma hakkı için meşaleli yürüyüş yapan halka destek verdi.


 
Gölcük’te İnşaat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 17 Ağustos depremi anma etkinliklerine katılan bir grup İMO üyesi mühendis ve genç-İMO üyesi üniversite öğrencisi Arızlı’da sürdürülen barınma hakkı mücadelesini desteklemek amacıyla mahalleyi ziyaret etti. Mahalle halkı mühendisleri coşkuyla karşıladı. Mahalleliler adına yapılan konuşmada, dayanışma için mühendislere teşekkür edildi ve dayanışmanın önemi üzerinde duruldu.

Mühendisler adına yapılan konuşmada ise gösterilen misafirperverliğe ve sıcaklığa teşekkür edilerek şu görüşler dile getirildi: “Arızlı’da açığa çıkan yurttaşlık bilinci ve hak arama kararlılığı dalga dalga tüm ülkeye yayılmaktadır. “Arızlı halkı yalnız değildir” sloganı kentsel dönüşüme karşı direnen mahallelilerin dilindedir; “Arızlı halkı yalnız değildir” sloganı barınma hakkı için sokaklara taşan halkın dilindedir. Biliyorum ki sizlerin de kalbi barınma hakkı mücadelesi veren yoksulların yanındadır. Yoksullar yoksullara, mağdurlar mağdurlara kalbini açmaktadır. Biz inşaat mühendislerinin, biz, toplumsal yararı her şeyin üstünde tutan inşaat mühendislerinin kalbi de siz Arızlılarla birlikte atmaktadır. İnanıyoruz ki, evlerinizin elinizden alınmasına izin vermeyeceksiniz. Evlerinizi bürokratları için lojman yapmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacaksınız. Depreme karşı önlem almayanlar, deprem sonrası yapması gerekenleri yapmayanlar, deprem tehlikesini yok sayanlar, deprem önlemi adı altında kentsel dönüşüm projelerini dayatanlar, sizleri bir kez daha mağdur etmek istiyorlar. Ama yağma yok. Buna cesaret edemezler. Sizleri sokağa atmak isteyenlere sesleniyorum: İnsanların hayatlarından elinizi çekin; zaten kamusal görevlerinizi yerine getirmiyorsunuz, bari gölge etmeyin.”  

Yapılan konuşmaların ardından, bir gün önce polis şiddetine maruz kalan Arızlı halkı ve mühendisler kent merkezine doğru meşaleli yürüyüş yaptı. Çok sayıda çevik kuvvet polisinin takip ettiği yürüyüş sırasında “Arızlı halkı yalnız değildir”,  “Arızlı’ nın yolları bürokrata kapalı”, “Yaşasın barınma hakkı mücadelesi”, “depremzedeye kalkan eller kırılır” sloganları atıldı.  

politeknik.org.tr