İMO: “Genç İMO Üyelerimizin Gözaltına Alınmasını Kınıyoruz”

Türkiye çapındaki İnşaat Mühendisliği Fakültesi öğrencilerinden oluşan, İnşaat Mühendisleri Odamıza bağlı genç-İMO örgütlenmesi tarafından Foça’da gerçekleştirilen “Anayasa Referandumunda Hayır Yürüyüşü”, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Polisin müdahalesi sırasında 11 genç arkadaşımız gözaltına alındı. Gece yarısına kadar karakolda tutulan arkadaşlarımız, daha sonra serbest bırakıldı.

Her yıl bu dönemlerde Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenci arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirilen “genç-İMO Yaz Eğitim Kampı” çerçevesinde, Foça’da bulunan genç-İMO üyeleri tarafından 3 Eylül Cuma günü yapılan yürüyüş, Foça Otogarı’nda başlayıp, Şehir Merkezi’nde sona erdi.

 

Yürüyüş sırasında atılan “YÖK’ü kaldırmayan Anayasa’ya hayır”, “AKP’nin yalanına hayır”, “Sermayenin talanına hayır”, “Gençler burada halkın yanında”, “AKP yasanı al başına çal” sloganları Foça halkı tarafından alkışlarla desteklendi.

 

Yürüyüş sonrasında, “Referandum’da Niçin Hayır Oyu Kullanacaklarına” dair yapılan basın açıklamasının ardından, polis “çevreye rahatsızlık verildiği” gerekçesiyle arkadaşlarımıza müdahalede bulundu. Yaşanan arbede sonucunda 11 genç-İMO üyesi arkadaşımız zorla gözaltına alındı.

 

Hepimizi yakından ilgilendiren Anayasa Referandumu konusunda, en temel demokratik haklarını kullanarak, kendi görüşlerini açıklamak isteyen genç-İMO üyelerinin maruz kaldığı bu muameleyi şiddetle kınıyoruz.

 

Anayasa’nın 34. Maddesi, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” ifadesini taşımaktadır. Ne yazık ki, üyelerimizin bu anayasal hakkı, Emniyet Müdürlüğü tarafından gasp edilmiş, 11 arkadaşımız haksız yere gözaltına alınmıştır.

 

Anayasa değişikliğiyle demokrasi ve özgürlüklerin sınırlarının genişleyeceğini iddia eden hükümet, mevcut haklarımızı kullanmamıza bile tahammül etmemektedir. Anlaşılan o ki, “Bitaraf olan, bertaraf olur” diyen Başbakan, Referandum’da “Evet oyu kullanmayacak herkesi” bertaraf etmeyi amaçlamaktadır. Bu tutumun demokrasiyle bağdaşır tarafı yoktur.

 

AKP Hükümeti ve onun emrindeki emniyet yetkilileri, sadece Foça’da değil, Türkiye’nin her yerinde, Referandum’da Hayır oyu kullanacağını açıklayan kesimleri hedef almıştır. Bu baskıcı ve totaliter anlayışın kendisi bile, AKP’nin hazırladığı Anayasa Paketi’nden demokrasi ve özgürlükler doğmayacağının açık göstergesidir. Antidemokratik ve baskıcı yöntemlerle halkın iradesini vesayet altına almaya çalışanlardan demokrasi beklenemeyeceği bir kez daha açığa çıkmıştır. Anlaşılmıştır ki AKP’nin amacı demokrasi ve özgürlüklerin önünü açmak değil, kendi sınırsız iktidarının yolunu açmaktır.

 

AKP’nin bu tuzağına düşmeyeceklerini kararlılıkla ve cesaretle dile getiren genç-İMO üyesi arkadaşlarımızı yürekten kutluyoruz. Genç arkadaşlarımızın toplumdan yana, ilerici duruşları hem Odalarımızın hem de Türkiye’nin geleceğinin en büyük güvencesidir. Tüm TMMOB camiası olarak hepsiyle gurur duyuyoruz.

 

Buradan bir kez daha, tüm kamuoyuna seslenmek istiyoruz. Bizler yıllardır başta 1982 Anayasası olmak üzere tüm 12 Eylül Hukuku’nun değiştirilmesini istiyoruz.

 

Bizler yıllardır barıştan, kardeşlikten, demokrasiden, özgürlüklerden, eşitlikten ve emekten yana bir Anayasa istiyoruz.
 

Bizler yıllardır eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir Türkiye istiyoruz.

 

Yıllardır istediğimiz ve mücadelesini verdiğimiz taleplerimizi görmezden gelen siyasi iktidarın dayatmasına HAYIR diyoruz.

 

                                                                                                                                      Serdar HARP

                                                                                                                                      İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı