İMO Ankara Şubesi: “Türkiye’nin Başkenti Yağmura Teslim Oldu!”

Ankara bugün şiddetli yağışa teslim olmuş ve hayat felç olmuştur. Yoğun yağışların olacağı yönünde yapılan uyarılara rağmen önlem alınmaması sonucunda Ankara’da yollar trafiğe kapanmış ve bazı altgeçitler sular altında kalmıştır. Yağmur ve ara ara yağan dolu Ankara’da günlük hayatın devamını zorlaştırırken, kentteki altyapı yetersizlikleri bir kez daha kendisini göstermiştir.
 
Şiddetli yağan yağış kentin birçok noktasını kilitlerken birçok insan yolda mahsur kalmıştır. Konya-Ankara karayolunun Kepekli mevkiinde dolu yağışı nedeniyle karayolu ulaşıma kapatılmış ve çok sayıda araç yolda kalarak, uzun süre yolun açılamaması nedeniyle kilometrelerce uzunlukta araç kuyrukları oluşmuştur. Kilitlenen trafik yanında özellikle Çetin Emeç Bulvarı’nda yer alan 70 Gün Alt Geçidi’ni su basması sonucunda Konya-Ankara karayolu trafiğe kapatılmıştır. Alt geçitteki su seviyesinin 5-6 metre kadar ulaşmış olması 5 aracın geçidin içerisinde mahsur kalmasına yol açmıştır. Tam bir kaos ortamı yaşanan alt geçitte araçların içerisinde kalanlar kendi çabalarıyla kurtularak ciddi bir ölüm tehlikesi atlatmışlardır. Adını 70 günde tamamlanmış olmasından alan 70 Gün Geçidi, Büyükşehir Belediyesi’nin kısa sürede yapmakla övündüğü altgeçitlerden biri olarak tarihe geçerken, bugün altyapı yetersizliklerini gözler önüne sermesiyle de zihinlerimizde yer edecektir. Büyükşehir Belediyesi, kendisine açılacak davalara ve bu davalardan kendi aleyhine çıkacak kararlara takılmamak amacıyla kısa sürede alt geçit ve üst geçit yapma konusunda kendini aşmaya çabalarken, keşke aynı hassasiyeti inşaat yapım aşamasında da gösterebilseydi de, bugünkü manzarayla karşı karşıya kalmasaydık…
 
Her durumda ama özellikle kriz anlarında Ankara halkı yararına düzenlemeler yapmadığını açıkça gösteren Büyükşehir Belediye Yönetimi yaptığı açıklamada, bazı noktalarda tıkanan mazgalların, suyun akışına engel olduğunu ve Dikmen’de gerçekleştiremedikleri kentsel dönüşümün buna sebep olduğunu ifade etmiştir. Bu duruma hiçbir altyapının dayanamayacağını beyan eden Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları trafiğe çıkmamaları konusunda uyarmakla yetinerek, dünyada da sel felaketleri yaşandığını gerekçe göstermiş ve yaşanan felaketi ‘doğal afet’ olarak nitelendirmiştir.Her seferinde Ankara halkını daha da mağdur eden/edecek düzenlemeler yaptığı gibi bu zamana kadar toplu ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu halletmekte yetersiz kalmıştır. Aşırı yağışlar sonucunda ortaya çıkan kaos ortamı, Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmediğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Sadece hızlıca yapılması önemsenen altgeçitlerde yağmur tahliyesine önem verilmemesi, gerekli bakımların yapılmaması sonucunda mazgalların tıkanarak suyun akışının sağlanamaması doğal bir sonuçtur. Ankara’nın en temel altyapı sorunlarını oluşturan bu durumlar çözülemezse; son yaşananlar bir sonraki yağmurlarda da yaşanacak ve bu Ankara’nın kaderi olacaktır.
 
İMO Ankara Şube Başkanı
Nevzat ERSAN