İletişim ve bilişim örgütleri: ‘Türk Telekom suç işliyor, mücadele edeceğiz’

Türk Telekom’un internet yoluyla haberleşmeleri izlemek için gözetim donanımlarını satın almasına karşı bilişim ve iletişim örgütleri ortak bir açıklama yaptı.

Türk Telekom’un bir sözleşme ile ihale yaptığı ve internet iletişimini, internet yoluyla yapılan haberleşmeleri izlemek için gözetim donanımı satıl aldığı bir süre önce medyada yer aldı. Elektrik Mühendisleri Odası, Demokrat Bilgisayar Mühendisleri, Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Barosu Bilişim Kurulu, İnternet Teknolojileri Derneği, İnternet Yayıncıları Derneği, Linux Kullanıcıları Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği, Türk Kütüphaneciler Derneği ortak bir açıklama yaparak Türk Telekom’un ve anayasal bir suç işlediğini duyurdu.

Gözetim donanımlarıyla hangi sistemler gözetlenebilecek?

Yapılan açıklamada gözetim donanımlarının analiz ve izleme uygulamaları belirtiliyor:

-Sistem aynı İnternet sitesine ait HTTP ve HTTPS protokollerinin ayrımını yapabilecek, ayrım bazlı politika (shaping, drop, marking ve redirection) uygulayabilecektir.

-Sistem; WAP, HTTP, MMS, E-Mail, DHCP, FTP, HTTP Browsing, HTTP Streaming, MMS (Microsoft streaming), NNTP, POP3, RTSP, Streaming, SIP, Vonage, MGCP, Messenger (MSN,Yahoo v.s), SMTP, H323, Ultrasurf, Hotspot, TOR, Opera Mini gibi servis tiplerini destekleyecek, analizi, sınıflandırması ve kontrolünü yapacaktır.

-Sistem; WhatsApp, Lime, Telegram, CoverMe, Google+, Tango, ICQ, Instant Messaging, Jabber, Open MMS, Skype, Messenger (MSN, Yahoo v.b) gibi mesaj uygulamalarını destekleyecek, analizi, sınıflandırması ve kontrolünü yapacaktır.

-Sistem, VPN Tünel Prokollerini (Spotflux, Hotspot VPN, Mobile VPN, Safe Tun VPN, vpn Bitz, ibVPN, SecureLine, Onavo, HMA, VirtualBrowser, BIG VPN, VPN Direct, VPN Express, VPNOneClick, Freedome, TunnelBear, Hotspot Shield, Ultrasurf, TOR, Freegate, Gtunnel, GappProxy, Your Freedom, Hykproxy, Tunnelier, Gpass vb.) analiz edebilecek ve yönetebilecek kabiliyette olacaktır.

-Sistem, müşteri DNS sorgusundaki hedef DNS IP adresini farklı bir IP adresi ile değiştirebilecektir (DNS Overwrite özelliği)

-Sistem erişim engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri alacaktır.

-Sistem erişim engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak URL bazlı HTTPS trafiğini engelleyecektir.

-Sistemin tüm multimedia, mesaj sistemleri, P2P, tüm servis ve uygulamaları analiz, izleme Whatsup, Gtalk, MSN, VPN, Tor, Hotspot Shild gibi uygulamalar var.

Bilişim ve iletişim hakkı için mücadele

Açıklamada bilişim ve iletişim örgütleri Türk Telekomu ve Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu (BTK) bu suçtan vazgeçmeye çağırdı ve bu suça karşı iletişim ve bilişim hakkı için mücadeleye devam edeceklerini duyurdu.

Açıklamanın tam metni için tıklayınız.

 

politeknik.org.tr