İki Yıl Sonra 9 İşçi Hala Göçük Altında

İki yıl önce Afşin’de kömür ocağında çalışırken yaşamını yitiren 2si mühendis toplam 11 işçi, özelleştirme ve taşeron çalıştırmanın kurbanı oldu.

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde Çöllolar kömür sahasında 6 Şubat 2011 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde meydana gelen iş kazası sonucu biri maden mühendisi, biri jeoloji mühendisi olmak üzere toplam 11 işçi yaşamını yitirdi. 10 Şubat 2011 tarihindeki kaza sonrasında iş cinayetine kurban giden 9 işçi hala göçük altından çıkarılmadı.

Çöllolar kömür havzası 2007 yılında EÜAŞ tarafından 25 yıllığına işletilmek üzere özel bir şirkete devredildi. Özel şirketin taşeron uygulamaları, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması, kar mantığıyla üretim yapılması sonucu yaşanan iş kazalarında 11 kişi iş cinayetine kurban gitti.

Meslek odaları da iş cinayetlerini unutmadı

Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası da dün (9 Şubat 2013) konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada;

“İnsanı merkezine almayan, maksimum üretim ve kâra odaklanmış, bilimsel ve teknolojik altyapıdan uzak, eğitimli işgücünün ve sendikalaşmanın olmadığı, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yeterince alınmadığı taşeronlaştırma uygulamaları ve işletme hakkı devri gibi özelleştirme politikaları terkedilmelidir.”

ifadelerine yer veren meslek odaları iş cinayetlerine taşeron uygulamaların ve özelleştirme politikalarının sebep olduğunu vurguladı.

 

politeknik.org.tr