Ihlamur Parkı’nda “3.068 metrekare üzerine inşaat planlıyoruz” pankartı
Spread the love

Beşiktaş’taki Ihlamur Parkı’nda yapılaşma tehdidi ve mahallelilerin mücadelesi devam ediyor.

Beşiktaş Abbasağa Mahallesi’ndeki Ihlamur Parkı’nda Seba İnşaat öncülüğünde inşaat tehdidi ve buna karşı mahallelerin mücadelesi devam ediyor. Parkın tapudaki “sahipleri” park çevresine pankart asarak proje yapmak istediklerini belirtti. Pankartta “11.936 metrekare arsamızdan yeşil alan dışında kalan ve 5 gecekondu, oto yıkama, oduncu ve çöp toplama yeri olarak kullanılan 3.068 metrekare üzerine bölgenin mimarisine uygun o bölgeye değer katacak ve 5 katı geçmeyecek konut projesi planlanmaktadır” denildi.

Ihlamur Parkı sakinleri ise 1800’li yıllardan bu yana kamusal alan olarak kullanılan mesirenin bir bütün olarak kalması için 21 Haziran’dan bu yana mücadele ediyor. Beşiktaş halkı, eski adıyla Ihlamur Mesiresi, şimdiki adıyla Ihlamur Parkı’nın bugüne kadar halkın ortak kullanımına açık olduğunu ve sorgulanması gerekenin iki yüz yıllık bu mesirenin nasıl mülk edinildiği olması gerektiğini mücadelenin başından bu yana ifade ediyor.

ihlamur-parki-tarihi

Tarihi Ihlamur Mesiresi

ihlamur_p_1

Ne olmuştu?
Beşiktaş Abbasağa Mahallesi’nde bulunan ve içinde tescilli eserlerin ve ağaçların bulunduğu Ihlamur Parkı’nın çevresi 21 Haziran 2016 tarihinde Seba İnşaat A.Ş. tarafından panellerle çevrelendi. Parkta bulunan ağaçların dalları kesildi. Mahalle sakinleri parkı savunmak üzere yaz ayları boyunca forum ve buluşmalar gerçekleştirdi. Parkın çevresinde “özel mülktür, girilmez” şeklinde yer alan tabelaları söken mahalleli yerine “Bu park halkındır, isteyen girebilir” yazan yeni tabelalar asmıştı.

Beşiktaş İlçesi, Abbasağa Mahallesi, 47 pafta, 330 ada, 20 parsel sayısıyla kayıtlı 11696,00 m² yüzölçümlü alanın ortakları:

1. Özer Karataylıoğlu
2. Sema Özsoy
3. Mesadet Özcan
4. Nejat Özcan
5. Arif Hikmet Sevil
6. Ezher Sevil
7. Sezen Haraççı
8. Aslıhan Özcan
9. Serhan Özcan
10. Hüseyin Cahit Faga
11. Seba İnşaat Anonim Şirketi (yaklaşık yüzde 25 ortaklık)

politeknik.org.tr


Spread the love