Ihlamur Parkı’na göz diken Seba İnşaat’tan açıklama: Gökdelen değil, 5 katlı bina yapıyoruz
Spread the love

Beşiktaş Abbasağa Mahallesi, Ihlamur Yıldız Yokuşu’nda kültür varlığı olarak tescil edilen anıt eserlerin ve anıtsal ağaçların bulunduğu Ihlamur Parkı’na inşaat projesi hazırlayan Seba İnşaat, projeye karşı mahalle halkının ve yaşam savunucularının sürdürdüğü mücadele nedeniyle açıklama yapmak zorunda kaldı.

Hurriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda Seba İnşaat’ın arsada eskiden beri imarı olduğunu, 2.5-3 dönüm imarlı konut alanına sahip olduklarını ve kentsel dönüşüm projesi yaptıklarını belirten Seba İnşaat’in Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli projeyi masumlaştırmak için “Gökdelen yapmayacağız. 5 katlı, 30 daireli konut yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Arasamız işgal altında, bir biz yokuz”
Parkın yıllardır kullanan mahallelileri, parkı kentiçi bostan gibi kullananları, bölgede yıllardır barınan gecekonduları işgalci olarak nitelendiren Keçeli “Büyükşehir’den 1/5000’lik planları geçti. 1/1000’lik uygulama planını Beşiktaş Belediyesi yapıyor. Yapmamak için mahkemeye verdi. Çevirme işini, buna tepki olarak yaptık. İçinde gecekondular var, tarla yapan, domates biber eken, arı kovanı olan var. Tinerci de var. Oto yıkamacısı, oduncusu var. Herkes var, bir biz yokuz.” ifadelerini kullandı.

‘Çevirdik ama kapı bıraktık daha ne’
Parkı panellerle çevrediklerini ancak kapılar bıraktıklarını ifade eden Keçeli, parkı savunanlar içerdeyken takılmaya çalışılan kapı kilitlerine ve mahallelerin kapılara izin vermediğine değinmedi. Keçeli “Arsanın etrafını çevirirken, 3 yerden kapı bıraktık. Yeşile inşaat yapacağız, tarihi eserleri yok edeceğiz, ağaç keseceğiz diye bir şey yok.” dedi.

politeknik.org.tr


Spread the love