İğneada nükleer istemiyor
Spread the love

Trakya Kent Konseyleri Birliği ve Trakya Platformu, İğneada’ya kurulmak istenen nükleer santral protesto etti

Kırklareli’nin İğneada bölgesinde yapılması planlanan nükleer santrale tepki gösteren Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan birçok demokratik kitle örgütü İğneada’da eylem yaptı. Nükleersantralin kurulmaması gerektiğini belirten eylemciler İğneada sahil kıyısında açıklama yaptılar.

Belde halkı adına basın açıklaması okuyan Dilek Özcansan, doğanın nükleer santralin kurulmasıyla yok olacağını savunarak, “Nükleer santralin karıyla birlikte santralin 30 kilometresi yasak bölge ihlal ediliyor. Bu da Beğendik, Limanköy, Sislioba’nın tahliyesi demek olacak. Dedeleri, babaları Balkan Savaşları’ndan buralara göç etmiş köy halkı tekrar bir nükleer göç yaşayacak” diye konuştu.

Av. Bülent Kaçar ise, “Hep denir ya neden vatanın cennet köşelerine bu projeler yapılır. Çünkü buradaki amaç ücretsiz toprak tahsisi olduğu gibi ki bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından taahüt edilmektedir” dedi. “Binlerce dönüm alan Akkuyu’da Ruslara bedava tahsis edilmiştir” diyen Kaçar, İğneada’da bunun yapılacağının altını çizdir.

Kaçar “Bedava deniz suyu kullanılanılırken soğutmada kullanılan su artı 2 derece olarak denizlerimize verilecek. Bizim doğamız mahvedilecek” ifadelerini kullandı.

igneada_2

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love