İçişleri Bakanlığı talimat verdi, Sinop’ta nükleer karşıtı miting yasaklandı

Sinop’ta Nükleer Karşıtı Platform’un ( NKP ) çağrıcısı olduğu 22 Nisan’daki “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitingi İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Nükleer karşıtları, 22 Nisan Pazar gününe eş zamanlı eylem çağrısı yaptı.

Her yıl Çernobil’in yıl dönümünde düzenlenen nükleer karşıtı miting için Nükleer Karşıtı Platform 22 Nisan Pazar gününe çağrı yapmış, herkesi Sinop İnceburun Yarımadası’nda kurulacak olan nükleer santrale karşı ses çıkarmaya davet etmişti. İçişleri Bakanlığı 21 Nisan’daki “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” panelini ve 22 Nisan’daki “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitingini yasakladı.

Sinop NKP’den eş zamanlı eylem çağrısı

Sinop Nükleer Karşıtı Platform 22 Nisan Pazar günü tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması çağrısı yaptı. Sinop NKP, 22 Nisan’da Şehir Kulübü önünde saat 13.00’da basın açıklaması ve panel yapacağını da duyurduğu çağrı metni şöyle:

Sinop NKP olarak Çernobil Felaketinin 32. ve Fukuşima’nın 7. Yılı nedeniyle 22 Nisan 2018 pazar günü için planladığımız; “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu mitingimiz İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yasaklanmıştır. Buna bağlı olarak 21 Nisan 2018 Cumartesi günü yapmayı planladığımız; “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” konulu panelimiz de yasaklanmıştır.
Bundan hareketle 22 Nisan 2018 günü saat 13.00’de Sinop NKP olarak kitlesel katılımlı bir basın açıklaması ve söyleşi gerçekleştireceğiz. Diğer yerellerin de bizlerle dayanışma içinde olarak eş zamanlı kendi basın açıklamalarını yapmalarını talep ediyoruz. Ve ileri bir tarihte tekrar miting başvurusu yapacağımızı tüm Anti-Nükleer kamuoyuna duyuruyoruz.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP): “Bu yasaklama kabul edilemez”

Samsun Çevre Platformu Sinop’ta yapılacak olan nükleer karşıtı mitingin yasaklanması üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi. SAMÇEP Dönem Sözcüsü Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi YK Başkanı Mehmet Özdağ, basın açıklamasında bu yasaklamanın kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. Özdağ, “Sadece ‘Sinop Nükleer Santral İstemiyor’ mitinginin değil, 21 Nisan tarihinde Japonya’dan Fukuşima felaketinin tanıklarının da katılacağı ‘Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği’paneli de iptal edilmiş durumdadır. Bu yasaklama ve anti demokratik uygulamalara karşı meşru, hukuki direnme hakkımızı kullanacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz” sözleriyle açıklamayı tamamladı.

İstanbul NKP’den eş zamanlı eylem: Yasaklara Boyun Eğmeyeceğiz

İstanbul NKP, 22 Nisan’da OHAL koşulları gerekçe gösterilerek yasaklanan Sinop nükleer karşıtı miting için eş zamanlı eylem çağrısına cevap verdi. 22 Nisan’da İstanbul Beşiktaş Kartal Heykeli’nde buluşacak olan nükleer karşıtları, Çernobil’in 32. yılında nükleere karşı ses verecek.

politeknik.org.tr