İçanadolu Çevre Platformu: “Çölleşmeye Karşı Sularımıza Sahip Çıkıyoruz”

 

İÇAÇEP İçanadolu Çevre Platformu İçanadolu Bölgesi  İllerinde ve özelikle Konya Ovası ve Tuz Gölü Havzasında yer altı su kodunun hızla düşmesi, kaçak kuyularla su çekiminin devam ediyor olması, yapılan araştırmlarda yıllık ortalama yağışların azalıp, hava sıcaklıklarında beklenenin  üzerinde artmasını TESPİT EDER.

Konu ile ilgili kararları ve hızlı önlemler alınmadığı takdirde bu bölgede çölleşmenin kaçınılmaz olduğunun altını çizerek, Tuz Gölü suyunun yeraltına kavuşarak geriye dönüşü olmayan ekolojik kirlenmelere neden olmaktadır.

Yer altı sularımızı kirletecek olan başta Ulukışla Altın madeni araması ve yaşamı tehdit eden işletmelerin bölgemizde kurulmaması yönünde mücadelesini ısrarla ve inadına  sürdürecektir.

Bu bölge ile ilgili yaşamın sürdürülebilriliği konusunda tarım ve su politikalarının vakit Kybetmeden oluşturulmasını, ilgili kurum ve kuruluşlardan talep eder.

Bu noktada konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı, kamusal çıkarlara uygun su politikaları oluşturulana dek, gerekli sorumluluğumuzu alacağımızı kamuoyuna duyurmak isteriz. Suların, suyun kapitalizmin kıskacına girmeyeceği günlere dek, mücadelemiz insanın olduğu her alanda yeryüzü su kadar berrak günler olana dek,herkesin 22 mart dünya su gününü kutlarız.

 

Rana ARIBAŞ

İÇAÇEP Dönem Sözcüsü