IBM çalışanı teknik elemanlar eylem süreçlerini başlattılar

IBM Türk çalışanı teknik elemanlar, sendikaları Tez Koop_iş,EMO İstanbul Şubesi, bilişim çalışanları ve emek dostlarının desteğiyle öğlen saatinde IBM Türk’ün İstanbul Levent’teki binası önünde yapılan basın açıklaması yaptılar.

IBM Türk çalışanlarının öğle tatiliyle birlikte binadan çıkarak bina önüne gelmeleriyle başlayan basın açıklaması metnini Tez-Koop-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Osman Gürsu okudu. Gürsu basın açıklamasında: IBM Türk‘teki sendikalaşma sürecini aktararak yönetimin yaptığı yetki itirazın tam bir mizah konusu olduğunu belirtti.

“Çalışanlara son 5 yıldır zam vermeyenler, aynı işi yapanlar arasında ücret farkı yaratanlar, ayrımcı uygulamalarla çalışanları güvensizliğe itenler çözümü yanlış yerde arıyorlar. Yapılan bu haksızlıklar nedeniyle çalışanlar arayış içine girmiştir.”

“IBM bu yaptıkları ile sırtından milyonlarca dolan kazandığı çalışanların iradesini yok saymaktadır. Onların emeğini yok saymakta, onların tercihlerine saygı duymamaktadır. Huzurunuzda bu çağdışı anlayışı kınıyor ve protesto ediyorum” diyerek “Bizler için artık söz bitmiştir. IBM itirazlarını geri çekmediği ve diyalog başlatmadığı sürece süresiz ve sürekli eylem sürecini başlattıklarını” söyledi.

Basın metninin okunmasından ardından EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Karaçay’a söz verildi. Karaçay, Bilişim çağı denen koca bir yalanın ortasında, dünya tekeli IBM‘in aldığı emek düşmanı tutumunun ibret verici olduğunu, bu tutuma karşı örgütlenen ve direnen IBM Türk çalışanlarının sadece kendi hakları için değil, bilişim sektöründeki bütün çalışanların haklarının korunması için saygıdeğer ve heyecan verici bir mücadele içinde olduklarını belirtti. Küresel krizin her yanı sandığı ve ilk elden emekçilerin haklarının gaspedilmesinin düşünüldüğü bugünlerde, IBM Türk çalışanlarının örgütlenmesinin bütün emekçiler için büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Karaçay, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bilişim emekçilerinin örgütlenme ve hak arama mücadelesini sonuna kadar destekleyeceklerini bir kere daha ilan etti.

Daha sonra IBM çalışanları adına Nedim Akay yaptığı konuşmada IBM çalışanlarının kararlılıklarını ve sendikalaşma isteklerinin yoksayılması halinde bundan sonraki süreçte eylemlerini devam ettireceklerini belirtti.

Alkışlar ve sloganlar eşliğinde sona eren basın açıklamasında, IBM çalışanlarının yüzlerine Sarı Öküz masalına atfen öküz maskeleri takmaları ilgi çekiciydi. Eylemde ayrıca 12-14 Kasım’da yüzlerce şirket yönetisiyle birlikte Türkiye’ye gelecek olan IBM CEO’suna ithafen “Sam, Fix the problem or do not come” (Sam sorunu çözmeden gelme) pankartı açıldı.

Eyleme yarıya yakınını IBM çalışanlarının oluşturduğu yaklaşık 100 kişi katıldı.

Politeknik.org.tr / İstanbul