Maçka Parkı’na tünel projesi: Halk parkta buluştu (Güncellendi)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dolmabahçe-Levazım tüneli inşaatı için Maçka Parkı’na göz dikti.
Maçka Parkı’nın iki yakasında da ağaçlar işaretlendi. Bölgenin en büyük yeşil alanı tehdit altında.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kent içi karayolu tünelleri için parkları yok etmeye devam ediyor. Dolmabahçe-Fulya-Levazım arasına yapılmak istenen tünel için Maçka Parkı’nın Beşiktaş Stadı’nın karşısında kalan giriş bölümü panellerle çevrildi. Halkın yürüyüş parkuru olarak kullandığı yolun bir bölümü de kapatıldı. Yıllar içinde tırtıklanan Maçka Parkı, trafik aksını kentin içine çeken tünel projesi ile bir kez daha parçalanarak yok edilecek.

Park alanı içinde daha önce otomobil galerisi ve otopark olarak kullanılan alana beton santrali kuruldu. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Boğaziçi Beton firması şimdiden faaliyet göstermeye başladı.

Tünelin yaklaşım kavşağını inşa etmek üzere tahrip edilmeye başlanan Maçka Parkı’nda iki yakasında da ağaçlar işaretlendi.

Beşiktaş ve Şişli halkı, parkı tehdit eden projeye ve parkı kapatma girişimine karşı dün (26 Ocak) 18.30’da Maçka Parkı’nda buluştu. Parkın panellerle çevrilen kısmına yürüyen park savunucuları burada forum yaptı.

Şirket masal anlatıyor: “Tüneller var, yollar var ama parka zarar yok”
Kent savunucularının forum çağrısını gören proje sahiplerinden Makyol şirketi, forum saatinde orada bulunmak üzere plan ve etüd şefi harita mühendisini gönderdi. Şirketin ağzıyla konuşan ve “Parkta kesinlikle ağaç kesimi olmayacak” diyen harita mühendisi, yaklaşım yollarının, tünel giriş çıkışlarının ve kot nedeniyle beton istinatlar yapılmak zorunda olduğunun kendisine hatırlatılması üzerine cevap veremedi. Yaşam savunucuları “Parka zarar verilmeyecek” söyleminin yalan olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Firma yetkisine sorularını yönelten kent savunucuları cevap alamayınca parkın kapatılan kapısına kadar yürüdü ve forum yaptı.

Maçka parkına dokunulmasına izin vermeyeceğini belirten Beşiktaş ve Şişli halkı park buluşmaları yapmaya devam etme kararı aldı. Park mücadelesi için bugün 20.00’de Komşu Kapısı Derneği’nde bir araya gelinecek.

politeknik.org.tr