Hopa Davasında Herkese Tahliye
Spread the love

Ankara Adliyesi 9 Aralık’ta tarihi bir gün yaşadı. Hopa davasına sahip çıkan toplumsal muhalefet güçleri eşine ender rastlanır bir manzara açığa çıkardı. Halkevleri, ÖDP ve TKP’nin örgütlediği buluşmaya CHP ve BDP milletvekillerinden sosyalist solun hemen bütün renklerine, aydın ve sanatçılardan doğa ve yaşam hakkı savunucularına geniş bir yelpazeden binlerce kişi katıldı. Kar yağışına ve soğuğa rağmen, sabah 9’dan gece 10.30’a kadar binlerin bekleyişi sürdü.
 
Sabah saat 9.00’da Kurtuluş Parkı’ndan Adliye’ye doğru yürüyüş için kortejler oluşturuldu. Adliye önünde buluşan binler adına kürsü konuşmaları başladı. Kürsü konuşmalarının sonlanmasının ardından sloganlar, horonlar, halaylar eşiliğinde bekleyiş başladı. Davayı izleyen gazeteciler ve aydınlar interneti kullanarak an be an gelişmeleri aktardı. Bekleyiş boyunca duruşmadaki gelişmeler paylaşıldı. 
Davada karar aşamasına gelindiğinde gün boyu adliye önünde AKP’yi yargılayanlar sloganlarını daha fazla yükseltti. Yaşamı savunanların, halkın hakları mücadelesini sürdürenlenlerin, Hopa davasından tutuklu 23 kişinin tahliye haberi büyük sevinçle karşılandı. AKP faşizmi ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘AKP’ye teslim olmayacağız’, ‘Her Yer Hopa Her Yer Direniş’ sloganlarıyla bir kez daha hüküm giydi. Tahliye sevinci Sakarya Meydanına yapılan yürüyüş ve burada yapılan konuşmalarla kutlandı. 
Sendika.Org’dan gün boyu aktarılan bilgiler için tıklayınız. 
polieknik.org.tr
*Haberde Sendika.Org’dan alıntılar yapılmıştır

Spread the love