Hollandalı şirket 3. Havalimanı projesinden çekildi

İstanbul’un temiz su varlıkları ve temiz hava deposu Kuzey Ormanları üzerine inşaa edilen 3. Havalimanı projesi için kredi sağlamak üzere başvuru yapan Hollandalı şirket ekolojiyi yok eden projeden vazgeçti.

Kuzey Ormanları Savunması’nın İstanbul’un geleceği ormanlarını yok ederek, İstanbul’a su varlıkları havzası içine 3. Havalimanı’na karşı mücadelesi devam ediyor. Proje için kredi almak ve projeyi sigortalatmak üzere köklü kredi kurumu Atradius Dutch State Business’a (ADSB) 2016 yılı içerisinde başvuran ismi açıklanmayan Hollandalı şirket projeye finans sağlamaktan vazgeçti. Kuzey Ormanları Savunması bu gelişme üzerine açıklama yaptı.

Mücadelemiz devam edecek!
Kuzey Ormanları Savunması açıklamasında “Bu proje hakkında 2015 yılının Mart ayında hazırladığımız raporda, İstanbul’un Kuzey Ormanları’nın yok edilmesinin korkunç etkileri olacağı sonucuna varmıştık. Su havzaları, göller, nehirler, kuş göç yolları, ormanlar ve İstanbul’da ve çevresinde yaşayan insanlar etkilenecek. Bölge halkı zorla tahliye ve yerinden edilme tehdidi ile karşı karşıya. Başvurunun geri çekilmesi olumlu bir ilk adım, ancak biz havalimanı projesine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Ormanları Savunması 3. Havalimanı Raporu

politeknik.org.tr