TCDD İhalesinde Tek Teklif HES Yapan Şirketlerden Geldi
Spread the love

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından ihaleye çıkarılan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi için tek teklifi Limak-Kolin-Cengiz İnşaat Konsorsiyumu verdi.

TCDD’nin ihaleye çıkardığı Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nde 10 firma şartname aldı. İhale için tek teklif Limak-Kolin-Cengiz İnşaat’tan geldi.
Bir çok HES projesinin de sahibi olan Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Cengiz İnşaat şimdi de yüksek hızlı tren inşaatını yapacak. İhale şartnamesine göre, ihaleyi alan firma, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nı, peronlarını ve tren setleri yıkama tesislerini yapacak.

Cengiz İnşaat İşçi Ölümleriyle Gündeme Gelmişti
AKP döneminin ihalelerinde yükselen performanslarıyla dikkat çeken bu şirketler arasında yer alan Cengiz İnşaat geçtiğimiz şubat ayında işçi ölümleriyle gündeme gelen Adana Göksu Barajı’nın yüklenici firmasıydı. Adana’nın Kozan ilçesinde Göksu Irmağı üzerindeki Gökdere Köprü Barajı’nda kapak patlaması sonucu 4 işçi ölmüş ve 6 işçi kaybolmuştu.
Cengiz İnşaat’ın yanı sıra Limak ve Kolin İnşaat’ta ülkemizde yapılan birçok HES inşaatının sahibi. Limak ve Kolin İnşaat’ın yaptığı HES’lerden birkaçı; Daran I-II HES, Çal HES, Tatar HES, Demirkapı HES, Akköy I-II HES, Yaprak HES.


politeknik.org.tr


Spread the love