Hemşin’de 2 Dakikalık ÇED Toplantısı

Rize’nin Hemşin ilçesinde Yeşildere Hidroelektrik Santrali için düzenlenmek istenen ÇED toplantısı Hemşinliler tarafından yaptırılmadı.

29 Eylül tarihinde gerçekleştirilemeyen ve bugüne (22 Ekim) ertelenen Yeşildere Hidroelektrik Santrali ile ilgili ÇED bilgilendirme toplantısı yine gerçekleşmedi. Toplantının yapılacağı saatte Hemşin Belediye Salonu’ndaki yerini alan Hemşin halkı, Mars Enerji firması yetkilileri ve Çevre Orman Bakanlığı görevlileri sunuma başladıktan kısa bir süre sonra sloganlarla protesto gerçekleştirerek toplantıyı terk etti. Firma yetkililerinden projeyi iptal etmelerini ve ilçelerini terk etmelerini isteyen Hemşinlilerin salonu terk etmesi üzerine firma yetkilileri ve Çevre Orman Bakanlığı görevlileri, halk katılımı sağlanamadığı şeklinde rapor tutarak toplantıyı iptal etmek zorunda kaldılar.

Toplantı çıkışında bir basın açıklaması gerçekleştirilirken, açıklamada “Hemşin’de üç adet. Rize’de ise 94 adet HES yapılmasının planlanması bilime, planlama kurallarına aykırıdır.” denildi. Bilim insanlarının HES yapımlarıyla bölgede eko sistemin bozulacağını ve 20 yıl sonra bölgenin çöl olacağını saptadığına değinilen açıklama sloganlarla sona erdi.

politeknik.org.tr