HDP milletvekillerinin ardından Cumhuriyet Gazetesi yazarlarına tutuklama

HDP milletvekillerinin tutuklanmasının ardından Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda gözaltına alınan yazar ve yönetici 13 kişiden 9’u tutuklandı. Yazarlar Aydın Engin ve Hikmet Çetinkaya ile eski ve yeni muhasebe müdürleri Günseli Özaltay ve Bülent Yener ise serbest bırakıldı

HDP milletvekillerinin ardından Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve yöneticileri de tutuklandı. Cumhuriyet gazetesine 31 Ekim günü düzenlenen polis operasyonunda gözaltına alınan gazetenin yazar ve yöneticisi 13 kişinin savcılık sorgulamaları öğle saatlerinde Vatan Emniyet’te yapıldı.

Sorgulamanın ardından muhasebe müdürü Günseli Özaltay ile eski muhasebe müdürü Bülent Yener serbest bırakıldı.
Savcılığın yaşlarını göz önünde bulundurarak adli kontrol talebiyle serbest kalmalarını istediği yazarlar Hikmet Çetinkaya ve Aydın Engin de 02.15’te Sulh Ceza Hakimliği’nce serbest bırakıldı.

İki gazeteci serbest bırakılmasının ardından Cumhuriyet gazetesi önündeki nöbete geldi. Engin, gazete önünde yaptığı açıklamada “Ben kıdemli bir basın sanığıyım. Hayatta gördüğüm en ahlaksız dosya bu”dedi.

9 yazar ve yönetici tutuklandı
Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, vakıf yöneticileri ve yazarlar Hakan Kara, Musa Kart, Bülent Utku, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör ve Önder Çelik, Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ise tutuklandı.

Soruşturma kapsamında yurtdışında bulunan eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay hakkında da yakalama kararı verilmişti.

Suçlanan gazetecilik: Manşetler, haberler, röportajlar, köşe yazıları…
Cumhuriyet’in haberine göre; gazetenin yazar ve yöneticilerine savcılık sorgusunda Anadolu Ajansı’nın soruşturmaya ilişkin haberi ile Saray medyasında yayımlanan dezenformasyon ve karapropaganda yazılarındaki iddialar tek tek soruldu. Sorgulamaladaki bazı konular şöyle:

MİT TIR’ları aracılığıyla Suriye’deki cihatçılara taşınan silah ve mühimmatlar
IŞİD’in Fransa ve Sultanahmet saldırıları
TAK’ın Şubat 2016’daki Genelkurmay lojmanları saldırısı
Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık röportajı
10 Ekim Ankara Katliamı sonrasında AKP’nin oy oranının yükselişinin durmasıyla ilgili anket şirketi sahibi ile röportaj
17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu savcılarından Celal Kara ile röportaj
17 Temmuz tarihli “Sokaktaki tehlike” manşeti
19 Temmuz tarihli “Cadı avı başladı” manşeti
25 Temmuz tarihli “Yurtta savaş, dünyada savaş” manşeti
8 Ağustos tarihli “Eksik demokrasi” manşeti
12 Temmuz tarihli “Tasfiye beklentisi-YAŞ’ta gündem paralel olacak” haberi
16 Temmuz tarihli “Türkiye kaosta” haberi
Can Dündar’ın 3 Aralık 2013 tarihli “Siyasette nasıl geldiysen öyle gidersin” ve 24 Aralık 2013 tarihli “Piyonlar devrildi, sıra şahlarda” başlıklı köşe yazıları
Kadri Gürsel’in 12 Temmuz tarihli “Erdoğan babamız olmak istiyor” başlıklı köşe yazısı.
Aydın Engin’in 13 Temmuz tarihli “Cihanda sulh, peki yurtta ne?” ve 9 Ağustos tarihli “Hrant’ı da Cemaat öldürmüş, öyle mi?” başlıklı köşe yazıları

Diktatörlüğe karşı nöbet devam ediyor
Haber alma hakkına, demokrasiye, geleceğine sahip çıkanların Cumhuriyet Gazetesi önündeki nöbeti de devam ediyor. Mühendisler, mimarlar, şehir plancıları da iş çıkış saatleri sonrasında gazete önünde buluşuyor.

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org