Haydarpaşa Halkındır, Halkın Kalacak!
Spread the love

İstanbul’un simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı’nın otel ve alışveriş merkezine dönüştürülmesine karşı mücadele veren Haydarpaşa Dayanışması, rantçılara dur demek için bir kez daha eylemdeydi 
 
Yetmişten fazla sendika, siyasi parti, meslek örgütü ve demokratik kitle örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Haydarpaşa Dayanışması Platformu dün (7 Mart) akşam Haydarpaşa Garı’nda bir eylem gerçekleştirdi. 
Kadıköy’deki Eminönü İskelesi’nden Haydarpaşa’ya yapılan yürüyüşle başlayan eylemde Haydarpaşa Garı’nı otel ve alışveriş merkezine dönüştürme saldırısına ve Haydarpaşa’dan yapılan tren seferlerinin iptal edilmesine tepki gösterildi. 
Ortak akla saldırı 
Yürüyüş boyunca “Haydarpaşa bizim, İstanbul bizim”, “Haydarpaşa halka kapatılamaz”, “Susma haykır yağmaya hayır”, “Ulaşım hakkımız engellenemez” sloganları atıldı ve rant politikalarını teşhir eden konuşmalar yapıldı. 
Haydarpaşa Garı’na ulaşıldığında ilk olarak tiyatrocu Orhan Aydın söz aldı. Haydarpaşa Dayanışması’nın 15 milyon İstanbullu adına eylem yaptığını söyleyen Aydın, Haydarpaşa Garı’nın sadece İstanbul için değil, tüm dünya için önemli bir miras olduğunu ifade ederek Haydarpaşa’yla ilgili projenin dünya insanlığının ortak aklına yapılan bir saldırı olduğunu ifade etti. 
Aydın’ın konuşmasının ardından eyleme Bandista konseriyle devam edildi. 
Bandista konserinin ardından Haydarpaşa Dayanışması adına Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu söz aldı ve platform adına hazırlanan basın açıklamasını okudu. 
‘Haydarpaşa’yı haramilere yedirmeyeceğiz! 
Haydarpaşa’nın “çılgın”lıklara teslim edilemeyeceğini dile getiren Muhcu, AKP’nin 2004 yılından beri hukuk kurallarını çiğneyerek Haydarpaşa’yı ticaret ve turizm merkezine dönüştürmeye çalıştığını ifade etti. 
Haydarpaşa’nın küresel sermayeye peşkeş çekilmek istendiğini belirten Muhcu, Marmaray Projesi gerekçe gösterilerek, 25 tarihi binanın yıkılacağını, Sirkeci ve Haydarpaşa tren seferlerinin iptal edileceğini hatırlattı. 
Muhcu “Haydarpaşa’yı haramilere yedirmeyeceğiz. Haydarpaşa halkındır, halkın kalacak” diyerek açıklamasına nokta koydu. 
Yapılan açıklamaların ardından Bulutsuzluk Özlemi’nin konseriyle eylem sona erdirildi. 
 
 
Kaynak: Sendika.Org 

Spread the love