Haydarpaşa Garı Yandı!

Son yıllarda başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla gündeme gelen 102 yıllık Haydarpaşa Garı’nın 28 Kasım günü çıkan yangında çatı katının tamamına yakını yandı. Yangının sebebi netleşmedi.

2003 yılından bu yana “Haydarpaşa ve Çevresine Yönelik Kentsel Dönüşüm Projesi” gündemi ile anılan ve son İstanbul Büyükşehir Belediyesi planlarında zemin katı dışındaki katlarının sosyal tesis ve otele çevrilmesi gündeme gelen Haydarpaşa Garı’nın çatısında 28 Kasım günü yangın çıktı. Yaklaşık 2 saat süren yangın çok sayıda itfaiye ekibinin uğraşları güçlükle söndürülebildi.

Yangın sonucunda çatı katının tamamına yakını yanan Haydarpaşa Gar Binası büyük hasar gördü. Yangına çıkış nedeninin bir süredir binanın çatı katında süren onarım çalışmaları ile bağlantılı olabileceği söylenirken, konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu ortada çok büyük bir ihmalin bulunduğunu belirtti.

Muhçu yaptığı açıklamalarda yaşananları sadece yangına neden olan tadilat çalışmasıyla izah etmenin eksik olacağını belirtti. “2003 yılından bu yana Haydarpaşa ve çevresinin dönüştürülmesine yönelik girişimler var. Bu nedenle Haydarpaşa ve çevresi yıllarca göz ardı edilmiş. İki gün önce gar içinde tadilat çalışmaları başlandı. Tadilat çalışmalarının restorasyon ilkelerine aykırı olduğu bina için sağlıksız olacağı belliydi. Onarım ruhsatı için izin alınmadığı nedeniyle dava açıldı ve süreç devam ediyordu” diye konuştu. Yangına karşı alınmayan önlemleri, yangına geç müdahale edilmesi ve yetersiz biçimlerde müdahale edilmesini eleştiren Muhçu, bu olayla birlikte yetkililere güvenlerinin hiç kalmadığını ve garla ilgili çalışmaları yakından takip edeceklerini belirtti.

Çıkan yangın ve binada oluşan hasar ile ilgili KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) bugün (29 Kasım) saat 13.00’da Haydarpaşa Garı önünde bir basın açıklaması düzenliyor.

politeknik.org.tr