Havelsan şantiyesinde iş cinayeti: İnşaat mühendisi yaşamını yitirdi

İş güvenliği uzmanı inşaat mühendisi Yüksel Erdoğan Alayoğlu, Havelsan’ın Ankara’daki şantiyesinde iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi.

Ankara’da Havelsan’a ait şantiyede iş güvenliği uzmanı olarak çalışan inşaat mühendisi Yüksel Erdoğan Alayoğlu, 7 Ocak Salı günü yüksekten düşerek ağır yaralandı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Alayoğlu, yaşamını yitirdi.

TMMOB: Sorumlular, işveren ve denetimi yapmayan bakanlık kurumları

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) üyesi Alayoğlu’nun Havelsan inşaatında iş cinayetiyle yaşamını yitirmesi üzerine TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (Ankara İKK) basın açıklaması yaptı. İş cinayetinin ardından inceleme yapmak üzere giden TMMOB heyetinin şantiyeye girişinin YDA tarafından engellendiği belirtildi. Ankara İKK, taşeron şirket YDA’nın ve gereken denetimleri yapmayan ilgili bakanlıkların iş cinayetinden doğrudan sorumlu olduğunu vurguladı.

Ankara İKK açıklamasını ”İş kazaları kader değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının işin doğal bir sonucu olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir” diyerek tamamladı.

politeknik.org.tr