Havai fişek fabrikası: Patrona moral yemeği, iş güvenliği uzmanına tutuklama

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun’un sahibi olduğu Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlama ile ilgili sorumlu müdür, iş güvenliği uzmanı ile 2 ustabaşı tutuklandı. Fabrikasında 11 yılda 4 kez patlama meydana gelen ve katliamın asli sorumlusu patron Yaşar Coşkun ise MÜSİAD üyeleri ile moral yemeği yaptı. Çoşkun katliamdan 4 gün sonra bugün gözaltına alındı.

Sakarya Hendek’te bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz’daki patlamada 7 işçi yaşamını yitirdi, 122 işçi yaralandı. Patlamanın ardından başlatılan soruşturmada Hendek Sulh Ceza Hakimliği, sorumlu müdür, OSGB çalışanı B sınıfı iş güvenliği uzmanı ile 2 ustabaşı hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlamasıyla tutuklama kararı aldı.

Patron moral yemeğinde, işçiler cezaevine

Fabrikasında 11 yılda 4 kez patlama meydana gelen Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın sahibi ve AKP’li patronların oluşturduğu MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun katliamdan 4 gün sonra göz altına alındı. Katliamın asli sorumlusu Çoşkun patlamada 7 işçinin yaşamını yitirdiği günün akşamında MÜSİAD’ın moral yemeği ile ‘teselli’ edildi.

Patronlar aklanıyor, sorumluluk tümüyle iş güvenliği uzmanlarına yükleniyor

Birçok iş cinayeti sonrasında olduğu gibi Sakarya’da da patronlar asli sorumluluktan uzak tutuluyor. Yasa tanımıyla, iş yerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı yaratma ve iş kazalarını önleme konusunda rehberlik etme göreviyle istihdam edilen iş güvenliği uzmanları, patronlar karşısında bu sorumlulukları yerine getirecek güvenceye sahip değil. Patronun işyerinde yok saydığı/almadığı işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri/gereklilikleri Bakanlığa bildirmekle sorumlu tutulan uzmanın istihdamını da yine aynı patron yapıyor. Bakanlık işçilerin sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalışmalarını sağlamadığı gibi, iş cinayetlerini önlemediği gibi, iş güvenliği uzmanlarına da mesleklerini yapmaları için güvence vermiyor. Bu şartlarda uzmanlar iş kazalarından sorumlu tutuluyor, yargılanıyor, tutuklanıyor.

İş güvenliği uzmanları bu koşullarda, mesleki riskleri ve sorumlulukları gözeterek işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden taviz vermemek zorundadır. Güvenceli bir biçimde çalışmaları için tek yol, işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinin bir parçası olmaktır.

Patron yerine hapis yatacak mühendis aranıyor – Pınar Hocaoğulları

politeknik.org.tr