Hasankayf’te İşçiler İş Bıraktı
Spread the love

Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı inşaatında çalışan işçiler ağır çalışma koşullarına karşı iş bıraktı. İnşaatı yürüten Cengiz ve Nurol holding, onlarca işçiyi iş bırakma eyleminden dolayı işten çıkardı. İşten çıkarma saldırısının üzerine 400 işçi arkadaşlarının işe geri alınması ve çalışma koşullarının düzeltilmesi gerekçesiyle direnişe geçti.
ANF’nin haberine göre Hasankeyf antik kenti başta olmak üzere yüze yakın ekolojik alanı, yüzlerce köyü, Dicle vadisini sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nda çalışan 400 kadar işçi ağır iş koşullarına ve adaletsizliğe isyan ederek direnişe geçti. 
İşçilerin direnişi sürüyor. İnşaatın etrafında güvenlik görevlilerinin ablukası da sürüyor. 
Aylardır ağır iş şartları, ücret ve sosyal hakların düzeltmesi için işyeri temsilcileri ile görüşmeler yapan işçilerin sözcüsünün işine son verilmesi ardından işçiler iş bırakıp direnişe geçti. 
İşçilerin direnişe başlaması ile Cengiz Holding ve Nurol Holding firmalarının yetkilileri işçileri örgütledikleri gerekçesi ile onlarca kişinin işine son verdi. Haksız uygulamalara tepki göstererek İşyerini terk etmemekte kararlı olan işçilerin bulunduğu şantiyenin etrafı güvenlik görevlilerince ablukaya alındı. 
Yaşanan gelişmeler konusunda açıklamada bulunan işçilerden E.Ö, Ilısu Baraj inşaatında çalışan işçilerin günde 11 saat çalışmalarına karşılık ayda 990 lira ücret verilerek mağdur edildiklerini belirtti. ANF’nin görüştüğü işçi E.Ö, şunları söyledi: 
“Zam talebinde bulunduk, kabul edilmedi. Bir günlük iş bırakma eylemi yapınca bugün çalışmamız halinde zam yapılacağı sözü verildi. Ancak bu sabah işe gelen arkadaşların bir kısmının ücretsiz izne ayrıldığı ve Ahmet adlı işçi sözcüsü bir arkadaşımızın işten atıldığını öğrendik. Arkadaşlarımızın geri alınması için direnişe geçtik.” 
Nurol savaşa da ortak 
Nurol Holding, emperyalistlerin Libya müdahalesinde bir anda hisse değeri yükselen İngiliz BAE Systems adlı silah tekelinin de ortağı. Nurol bünyesindeki FNSS Savunma Sistemleri A.Ş firmasının yüzde 49’u BAE Systems’e yüzde 51’i de Nurol’a ait. 
Marmaray projesinin de Gama firmasıyla birlikte inşaatı yapan Nurol, bir lira zam talep eden işçileri işten çıkarmış ve işçiler direnişe geçmişti. Nurol, işçilere haklarını vermemek için elinden geleni yapmıştı. 

kaynak: Sendika.Org /grev gözcüsü

Spread the love