Hasan Balıkçı Davasında Karar

Sermayenin kullandığı kaçak elektriğe karşı mücadele ederken katledilen, devirimci mühendis Hasan Balıkçı davasında karar verildi.

Tutuklu sanıkların mahkemeye getirilmemesi nedeniyle zaman aşımı endişelerine yol açan davanın, Şanlı Urfa’a yapılan bugünkü duruşmasında karar açıklandı. Mahkeme önceki kararında ısar ederek, Balıı‘yı öldüren Yılmaz Çakmak’ı ağırlaştırılmış müebbet hapse, Çakmak’a yardım eden ve arabayı kullanan Şeyhmuz Taşan’ı ve tetikçileri kiralayarak cinayete azmettiren imalathane sahibi Zeki Akkoyun’u müebbet hapse, silahları temin eden Halim Şimşek’i 16 yıl hapse mahkum etti.

6 yıldır süren ve Yargıtay tarafından iki defa bozulan davanın sonuçları TMMOB ortamında, mahkum olanların buzdağının görünen yüzü olduğunu, perde arkasındaki suçluların yakalanması gerektiği ifade edilmişti. Ancak yine de hiç olmazsa tespit edilebilen suçlıuların ceza alması bir teselli olarak değerlendirilmişti.

Şanlı Urfa’daki duruşmayı Hasan Balıkçı’nın eşi Şengül Balıkçı, TMMOB Onur Kurulu Başkanı Serdar Karaboğa, EMO Yönetim Kurulu Başkan Musa Çeçen, EMO’dan yönetici ve üyeler izledi.

 

Politeknik.org.tr