Hasan Balıkçı Ölümünün 10. Yıldönümünde Anıldı

Görevli olarak gittiği Şanlıurfa`da katledilen elektrik mühendisi Hasan Balıkçı aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde mezarı başında anıldı. Adana’daki mezarı başında yapılan anmaya meslektaşları ve ailesi katıldı.

Adana’da çalışırken bir imalathanenin kaçak elektrik kullandığını tespit eden Hasan Balıkçı, imalathanenin talepleri doğrultusunda Adana TEDAŞ’tan Şanlıurfa’ya sürgün edilmişti. Elektrik tüketiminin denetlenmesinden rahatsız olan sermaye çevreleri Hasan Balıkçı’yı 18 Ekim 2002’de Şanlıurfa’da katletti.

Hasan Balıkçı her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılan etkinliklerle anılmaya devam ediyor. Balıkçı ölümünün 10. yıldönümünde 18 Ekim’de Adana’daki mezarı başında ailesi ve meslektaşları tarafından anıldı.

AKP, iktidara geldiği günden bu yana yaptığı özelleştirmelerle elektrik hizmetlerini sermayeye sundu. AKP son bir yıl içerisinde elektriğe 3 kez zam yaparak sermayenin taleplerini karşıladı.

Katledilişinin 10. yıldönümünde Hasan Balıkçı’yı anmak, bugün aynı zamanda enerji hakkını savunmak ve Hasan Balıkçı nezdinde mühendislerin çıkarlarının halkın çıkarlarından bağımsız olmadığı anlayışına sahip çıkmak anlamına gelmektedir.

Hasan Balıkçı Onur Ödülü

EMO 42. Dönem Yönetim Kurulu kaçak elektrik kullanımına karşı mücadele ederken hayatını kaybeden Hasan Balıkçı adına 2 yılda bir  Hasan Balıkçı Onur Ödülü verilmesini kararlaştırmıştı. Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün ilki geçtiğimiz nisan ayında yapılan 43. EMO Genel Kurulu açılışında Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na verilmişti.

 

 

politeknik.org.tr