Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 45. Olağan Genel Kurulu yapıldı
Spread the love

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 45. Olağan Genel Kurulu 2-3 Nisan tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) 44. Genel Kurulu ve seçimleri 2-3 Nisan’da Büyük Anadolu Oteli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Kurul seçimlerine Çağdaş Demokrat Harita Mühendisleri tek liste ile girerken, Meslekte Birlik Grubu tek adayla seçime girdi. Seçimi Çağdaş Demokrat Harita Mühendisleri kazandı. Seçim sonrasında oluşan Yönetim Kurulu’nda biri kadın olmak üzere iki genç mühendis yer aldı.

Mühendis asgari ücreti şartı aranacak
Genel Kurul’da Mühendis Asgari Ücreti’ni hayata geçirmek adına “Büro tescil belgesi onayında, çalışanların bodrolarının istenmesi” şartı Genel Kurul’da kabul edilerek, karar altına alındı. Böylece HKMO’dan büro tescil belgesi almak zorunda olan ve yanında harita mühendisi çalıştıran işyerlerinde “Mühendis Asgari Ücreti” zorunlu hale gelmiş olacak, şartı yerine getirmeyen bürolara tescil belgesi verilmeyecek.

Delegeler Ali Fahri Özten’e yine “yeter” dedi
Genel kurul seçimlerinde HKMO’nun TMMOB adayları arasında en yüksek oyu 233 oy ile Cengiz Dağdelen alırken, ikinci sırayı 229 oyla Merve Özyaşar aldı. 2 dönemdir Oda temsilcisi olarak TMMOB’ye giden ve TMMOB Yürütme Kurulu üyeliği yapan Ali Fahri Özten 198 oyla son sırada yer aldı. Özten’in, TMMOB Kadın Kurultayı sonrasında TMMOB Yürütme Kurulu’nun TMMOB’li kadınları hedef gösteren açıklamada imzası bulunuyordu. HKMO delegeleri TMMOB temsilciliği konusunda en az oyu vererek Özten’e “yeter” demiş oldu.

hkmo_2 hkmo_3

politeknik.org.tr


Spread the love