Harita mühendislerinden Bakan Özhaseki’ye: ‘Parsel parsel detay verin, hesap verin!’

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Cemaate ait taşınmazların kamuya devriyle ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye arazilerin kimler tarafından Cemaate tahsis edildiğini sordu: “Yetmez, parsel parsel detay verin, hesap verin!”

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Gülen Cemaati’nin kullandığı taşınmazların kamuya devri hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Maliye Hazinesine 3333, Vakıflar Genel Müdürlüğüne 2086 adet taşınmaz devroldu” sözlerine karşı dün (14 Ekim) bir açıklama yayımladı. Harita mühendisleri, arazi tahsislerinin ne boyutlara ulaştığının bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayarak, toplamda el konulan 5419 adet taşınmazın kaç tanesinin zaten kamuya ait iken FETÖ yapılanmalara tahsis edildiğini sordu.

Kaç tanesi, kimler tarafından parsel parsel verildi?
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kamuya ait taşınmazların açıklaması gerektiğini belirten HKMO Ankara Şubesi Bakanın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

  • Bakan ÖZHASEKİ`nin açıkladığı toplamda el konulan 5419 adet taşınmazın daha öncesinde kaç tanesi zaten kamuya ait iken FETÖ yapılanmalara tahsis edilmişti?
  • Bu taşınmazlar, kiralama yoluyla mı, tahsisle mi, devirle mi, bağışlama yoluyla mı yoksa satış yoluyla mı bu yapılanmanın kullanımına açılmıştır?
  • Bu taşınmazlar hangi kurumlardan, hangi kullanım amacıyla verilmiştir?
  • Bu taşınmazlar üzerine yasal olmayan süreçlerle yapılan binalara ilişkin yapım, kullanım ve imara uygunluk açısından herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?
  • Tahsis edilen taşınmazların tahsis amacı dışında hangi amaçla kullanıldığı bilinmekte midir?
  • Bu taşınmazların devirlerinde kimlerin imzası vardır?

HKMO Ankara Şubesi, Cemaate tahsis edilen kamusal arazilerle ilgili eğitim ve öğretim kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, tahsisler kapsamında Maliye Bakanlığı, ilgili belediyeler, İl Özel İdareleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi resmi kurumların hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

politeknik.org.tr