Harç Zamlarına Karşı Üniversiteliler Eylemde
Spread the love

YÖK tarafından harçlara yapılması planlanan ve % 500’lere varan zam üniversitelileri ayağa kaldırdı. Özellikle ikinci öğretimin yoğun olduğu mühendislik fakültelerini etkileyecek olan zamlara dair Türkiye’nin dört bir tarafında üniversiteliler eylemde.

 

7 Temmuz tarihinde basına yansıyan ve üniversite harç ücretlerine %8 ile % 500 arasında değişen oranlarda zam öneren YÖK kararınına birçok ilde yükselen tepkiler ve başlayan eylemler devam ediyor.

23 Temmuz’da Tüm Türkiye’de Üniversiteliler Eylemde

Zamlara karşı Öğrenci Kolektifleri tarafından 23 Temmuz Perşembe günü Türkiye’nin dört bir köşesinde eylem günü ilan edildi. Türkiye çapında zamların geri çekilmesi için kent merkezlerinde ve ünversitelerde sabahlayacak olan öğrenciler bütün üniversitelileri ve duyarlı bütün kesimleri eylemlere destek olmaya çağırıyor.

Eylemlerin başlama yeri ve saatleri şöyle:

İstanbul: Taksim Galatasaray Lisesi önünde saat:16.00

Ankara: Yüksel Caddesi, saat:16.00

Kocaeli: İnsan Hakları Parkı, saat: 16.00

Bursa: Görükle, saat:16.00
(Uludağ Öğrenci Kolektifi 12 bin üniversitelilinin oturduğu Görükle’de her eve “Harçlara Hayır” yazılı yüzlerce flama dağıtılacak)

Samsun: Süleymaniye Geçidi, saat: 16.00

Mersin: Taş Bina (Belediye Binası), saat: 16.00

Adana: Kültür Caddesi, saat: 16.00

Eskişehir: Adalar Migros önü, saat:12.00

Bolu: 22 Temmuz’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampüs içinde

İzmir: 22 temmuz çarşamba günü AKP ilçe binasına yürüyüş gerçekleştirilecek, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri de Bornova’da öğrenci çadırları kurulacak ve yürüyüşler gerçekleştirilecek.

İzmir ve İstanbul’da Eylemler Var

İzmir’de 24 Temmuz Cuma günü Bornova Meydanı’nda farklı inisiyatiflerin biraraya gelerek oluşturduğu öğrenciler tarafından “Har(a)ç  Soygununa Hayır” başlıklı bir basın açıklaması ve ardından Bornova Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser organizasyonu gerçekleştirilecek. Basın açıklamasının başlama saati 18.00.

İstanbul Gençlik Muhalefeti zamları protesto etmek icin 24 Temmuz Cuma günü saat 18:30’da Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplanıp, Taksim Meydanı’na yürüyecek ve bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Ayrıca İstanbul Genç-Sen tarafından 24 Temmuz Cuma günü saat 19.00’da Taksim Mis Sokak önünde oturma eylemi, 27 Temmuz Pazartesi günü saat 19.00’da ise Kadıköy Boğa Heykeli’nden iskeleye bir yürüyüş düzenlenecek.


Spread the love