Halkın doktoru kazandı: Onur Hamzaoğlu hakkındaki soruşturmalar düştü
Spread the love

Dilovası’nda çevre kirliliği ve halk sağlığı konusunda yaptığı bilimsel araştırmaların sonuçlarını kamuoyuna açıkladığı için hakkında dava açılan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na açılan soruşturmalar düşürüldü.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na Dilovası’nda çevre kirliliği konusunda yaptığı bilimsel araştırmalar sonucu halkın sağlığını tehdit eden verileri kamuoyu ile paylaştığı için açılan soruşturmalar Kocaeli Üniversitesi Soruşturma Kurulu tarafından düşürüldü. Dilovası halkının sağlık riski altında olduğunu bilimsel verilerle ortaya koyan Hamzaoğlu hakkında Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 12 Nisan 2011 savcılığa suç duyurusuyla başlatılan ve savcılığın Kocaeli Üniversitesi Soruşturma Kurulu’na devrettiği sürecin sonunda Onur Hamzaoğlu kazandı. Kurul Hamzaoğlu’na ceza verilemeyeceğine karar verdi ve soruşturmalar kaldırıldı.

Halkın doktoru Hamzaoğlu, halk sağlığını savunduğu için üniversite yönetimi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, AKP’liler ve sermaye tarafından hedef haline getirilmişti.

“Halkın sağlığını tehdit eden veriler saklanamaz”
Soruşturma Kurulu, Onur Hamzaoğlu’na yönelik yıllardır sürdürülen baskı, ceza, ve tehdit sürecinin sonunda “Tüm soruşturma dosyası incelediğinde şüpheli Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun eylemi incelendiğinde bilimsel verilerin açıklanmasından ibaret olup, araştırmada öngörülen tehlikelerin ve risklerin açıklanmasından tehdit olarak değerlendirilemeyeceği, bilimsel verilerin açıklanmasından ibaret eylemin görevin gereği açıklama yapmaya ilişkin yasaklayıcı norm olmaması ve disiplin yönetmeliğinde öngörülen resmi konularda bilgi vermek veya demeç vermek suçunu kapsamaması ve açıklamalar nedeniyle kişilerin zarar görmemesi şartı ile haksız menfaat şartlarının zarar görmesi şartı ile haksız menfaat şartlarının oluşmadığından görevi kötüye kullanma suçunun unsurlarının mevcut olmadığı..” ifadeleriyle halk sağlığı için emek veren Hamzaoğlu’na ceza verilemeyeceğine hükmetti.

politeknik.org.tr


Spread the love