Halkın doktorları yargılanıyor

Haziran İsyanı’nda polisin saldırısına maruz kalanları tedavi eden doktorlar Gezi Davası’nda yargılanıyor. Hekimlik görevini yerine getirdiği için haklarında dava açılan doktorlar adına İstanbul Tabip Odası, 7 Mayıs 12.30′da Çağlayan Adliyesi önünde yapılacak basın açıklamasına çağırıyor.

İstanbul Tabip Odası’nın eylem çağrı metni şöyle;

Değerli Dostlarımız,

Bilindiği gibi 255 sanıklı (en kalabalık) Gezi Davası önümüzdeki günlerde başlıyor. Yargılanacak olan 255 kişi arasında 2 meslektaşımız da bulunmakta. “Suçları” yaralılara sağlık hizmeti sunmak, yaralı kişileri adli makamlara ihbar etmemek.

Açıkça görüldüğü üzere bu davada meslektaşlarımız hekimliğin gereğini yaptıkları, Hipokrat Andı’na sadık kaldıkları için yargılanmaktadır.

Daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi iktidarın yasaları, genelgeleri, yönetmelikleri ne derse desin hekimler olarak mesleğimizin evrensel ilkeleri ve Hekimlik Yeminimizin gereğine göre hareket etmeyi sürdüreceğiz. Meslek değerlerimize sahip çıkacak, genç meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız!

Meslektaşlarımızın yargılandığı duruşmada yanlarında olacak, konuyla ilgili görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmak üzere 7 Mayıs 2014, Çarşamba 12.30’da Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

Basın açıklamasında siz değerli dostlarımızı yanımızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla,

İSTANBUL TABİP ODASI

politeknik.org.tr