Halkevleri’nden Bilime Sansüre Kapaklı Tepki

İstanbul Halkevleri üyeleri, TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinde Evrim Kuramının teorisyenlerinden Charles Darwin’e yapılan sansür uygulamasını basın açıklaması yaparak protesto etti. Halkevciler Bilim ve Teknik dergisi için “Abdest Suyu alyuvarları nasıl çoğaltıyor”, “TÜBİTAKP Bilim Kurulu Galileo’yu da çürüttü: Dünya dönmüyor”, “Kriz Duası” şeklinde hazırladıkları alternatif kapakları basın açıklamasının ardından TÜBİTAK’a gönderdiler. 
 

Galatasaray Meydanında bugün (13 Mart) yapılan basın açıklamasını Halkevleri 1. Bölge Temsilcisi Nuri Günay okudu. Yaşanan olayların AKP’nin gerici zihniyetini bir kez daha gösterdiğinin altını çizen Günay, Evrim teorisine karşı duranların bilimselliğinin din kültürü kitaplarında abdest suyunun alyuvarları arttırdığını söyleyecek kadar gülünç ama bir o kadar da tehlikeli olduğunu vurguladı. Kapağı sansürleyen Ömer Cebeci’nin 1980-1989 yılları arasında Suudi Arabistan’da Kral Abdülaziz Üniversite’sinde öğretim üyeliği yaptığını ve derginin Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman’ı görevden aldığını belirten Günay sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği gibi TÜBİTAK’a başkan atama yetkisi tüm itirazlara rağmen başbakana verilmiş ve başbakan Recep Tayip Erdoğan da yetkisini kullanarak TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından yeniden başkan seçilen Namık Kemal Pak’ı değil yerine şu andaki başkan Nükhet Yetiş’i önererek vekaleten başkanlığa getirmişti.”

Yaşananlar karşısında üniversite rektörlerinin sessiz kalmasını da eleştiren Günay, gerçek tepkinin ancak iktidara yakın olmayan gerçek bilim insanları tarafından gösterilebileceğini belirtti. Nuri Günay, basın açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Halkevleri olarak toplumu kuşatmaya çalışan gericiliğe ve AKP’ye karşı mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Bu ülkede bilimden, aydınlıktan yana insanların, bilim insanlarının azınlıkta olmadıklarını biliyoruz. Ve bütün toplumu bu yaşananlara dur demeye çağırıyoruz.”

İstanbul Halkevi üyeleri, hazırladıkları alternatif kapakları basın açıklamasının ardından Ankara’daki TÜBİTAK Başkanlığı’na postaladı.

 

 

Basın açıklaması metnine ulaşmak için tıklayınız.

Halkevleri.org.tr