Haliç Tersanesi Ranta Kurban Ediliyor

Haliç Tersanesi; otel, AVM ve yat limanı yapılmak üzere satıldı. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Haliç Tersanesi için dava açmaya hazırlanıyor. 
AKP’nin kentleri yağma projeleri devam ediyor. İstanbul’da bulunan Haliç Tersanesi dün (24 Temmuz) satıldı. Haliç Tersanesi’ni Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Sembol İnşaat’ın sahibi Fettah Tamince ve ortakları satın aldı. Tersanenin satışı 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle yapıldı.
İhaleye göre Haliç Tersanesi’nin bulunduğu alana Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi uygulanacak. Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’nde yat limanı, otel, AVM, sinema ve kongre merkezleri, restoranlar ve bir de cami yer alıyor.
Halka sunulmuş bir proje yok
Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul’un tüm tarihi alanlarının yağmalandığını belirterek “Türkiye’nin en önemli alanlarından birine düşünülen bir proje kamuoyunda tartışılmadan yap-işlet-devret modeliyle gizlice ihaleye çıkılması kabul edilemez” dedi.
Projeye karşı dava açılıyor
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, projenin Okmeydanı kentsel dönüşüm projesinin denize açılan kapısı olduğu ve zaman içinde Kasımpaşa’yı da içine alarak Galataport ile bütünleştirilmesinin amaçlandığı belirtildi. 
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından yapılan açıklamada proje ihalesinin usülsüz yapıldığı belirtilerek normal hukuk düzeninin işlediği bir ülkede bu hukuksuzluğun yargıdan onay bulmayacağı ve bu nedenle dava açılacağı ifade edildi.
politeknik.org.tr