Güney Afrika’da mühendislerin de yer aldığı metal sektörü işçileri grevde

Güney Afrika’da metal sektörü işçileri ücret artışı taleplerinin kabul edilmemesi üzerine süresiz greve çıktı

Güney Afrika’da aralarında mühendislerin de olduğu metal sektörü işçileri ücret artışı taleplerinin kabul edilmemesi üzerine 5 Ekim Salı günü süresiz greve çıktı. Ülkenin en büyük metal işçileri sendikası NUMSA’nın %15’lik zam talebini %8’e indirmesine rağmen patronlar %4.4’lük bir artış önerdi. Bu dayatmaya karşı NUMSA, ülkenin en büyük 4 ili Cape Town, Durban, Johannesburg ve Kimberley’de süresiz grev başlattı. Grevle birlikte binlerce işçi talepleri için meydanlarda.

NUMSA, toplu sözleşmeleri tıkayan NAESA, CEO ve SAEFA isimli patron örgütlerini Apartheid dönemindeki şartlara dönmek istemekle suçlayarak, Güney Afrika işçilerinin sömürülmesine müsade etmeyeceklerini duyurdu.

NUMSA’nın sözcüsü Phakamile Hlubi Majola, 2020 yılında işçilerin beklemede kaldığını, Covid-19 sebebiyle ücret artışı almamayı kabul edip büyük fedakarlıklar yaptıklarını, dolayısıyla bu sene iyi bir ücret artışı beklediklerini ifade ediyor. Patronların %4,4 gibi küçük düşürücü bir taleple gelmesini, “Patronlar geçen sene zam almayan işçiler üzerinden kar ettiler, biz de bu sene bu kazancı işçilere ve ailelerine ödemelerini bekledik ancak bunu yapmıyolar, işçiler ihanete uğradı.” diyerek açıkladı.

NUMSA sektörün tüm çalışanları için %8’lik bir zam ve gelecek 2 sene için enflasyon+%2’lik artış talep ediyor. NUMSA Genel Sekreteri Irvin Jim “Enflasyon %6’nın altına inse bile patronlar enflasyon yüzde altıymış gibi zam yapmalı ya da tekrar masaya oturmalı” diyerek zam taleplerinin %8’in altına inmeyeceğini vurguladı.

İşçilerin diğer talepleri şu şekilde:

Hastalık Desteği’ne 10 günlük babalık izninin eklenmesi

3 günlük Aile Sorumluluk İzni’nin 5 güne çıkarılması

Madencilere ödenen 1000 Güney Afrika Randı (597,77 TL) tutarında yeraltına inme ödeneğinin, yeraltında çalışan mühendislere de ödenmesi

Toplu taşıma olmadığı zamanlarda işçilerin tüm ulaşım ücretlerinin ödenmesi ya da herkese 1000 Güney Afrika Randı ulaşım desteği verilmesi

 

politeknik.org.tr