Gümüşdereliler 3.Köprü şantiyesinin yolunu kesti

İstanbul’da Kuzey Ormanları’nın içine yapımı devam eden 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında gerçekleştirilen dinamit patlamaları nedeniyle ev ve işyerleri zarar gören Gümüşdere köylüleri şantiye yolunu kesti. Köylüler, hafriyat kamyonlarının köyden geçmesine izin vermeyeceklerini belirterek yeni bir güzergah bulunacağı sözünü alana kadar yolu açmadı.

Kuzey Ormanlarını katlederken dış kredi bulmakta zorlanan IGA-ICA şirketlerinin görüntüyü kurtarmak için 3. Köprü ve 3. Havalimanı inşaatlarını hızlandırmaları İstanbul’un kuzey köylerinde her gün yeni bir felakete ve köylülerin isyanına yol açıyor. Katil projeler ve Siyah Kalem-Köy gibi yancı projelerin hafriyatlarını taşıyan kamyonların yolgeçen hanına çevirdikleri; 3. Köprü bağlantı yolları için patlatılan dinamitlerin sürekli sarsıntıya yol açtığı Sarıyer’e bağlı Gümüşdere köyünde, dün (7 Ekim) halk şantiye yolunu kesti. Saat 15.30 sularında bölgenin tamamında duyulan büyük bir patlamayla sarsılan Gümüşdere’de sayısız binanın camları kırıldı; çok sayıda bina sarsıldı. Bunun üzerine Gümüşdereliler köyün giriş-çıkışlarını kamyon trafiğine kapatarak kamyonların şantiyeye gitmesini engelledi.

gumus_d_7gumus_d_2

Hafriyat terörü köyün içinde

Çok sayıda hanenin tarımla uğraşmasına rağmen arazileri imara açılmak istenen Gümüşdere köyü, yıllardır köyün hemen civarında büyük bir hızla devam eden 3. Köprü viyadük ve bağlantı yolu inşaatları yüzünden sabah akşam sürekli dinamit patlamalarına maruz kalıyor. Gümüşdere aynı zamanda 3. Köprü ve Köy projesi hafriyatlarının döküldüğü, 3. Havalimanı inşaatı yakınlarındaki (Kemerburgaz) döküm alanına giden güzergâh üzerinde bulunduğu için köyün daracık sokaklarından günde yaklaşık 500 tır ve hafriyat kamyonu geçiyor. ICA-IGA-yandaş hafriyat döküm alanı sahipleri ve İBB arasında oynanan 50 milyar TL’lik hafriyat ekonomisi oyunu için Gümüşdere köyü toza dumana boğuluyor.

“Köyü alt üst ettiler”

Köyün ilk ve ortaokulu da kamyon trafiğinin tam ortasında büyük bir tehlikeye maruz kalıyor. Gümüşdereliler, Mayıs ayı sonlarında kamyon terörüne karşı yolu kesip yüzlerce dilekçe topladı. Eylemden sonra bir hafta kadar çalışmayan kamyonlar ICA’nın kamyonlarla ilgili düzenleme yapılması konusunda topu Karayolları Genel Müdürlüğü’ne atmasının ardından yeniden vızır vızır köyün içinden geçmeye başladı. Camlarını açamayan, toza boğulan ve yol kenarında satış yapamayan köylüler, dünkü büyük patlamadan sonra köyün giriş-çıkışlarını çöp konteynırlarıyla kapatarak kamyon geçişlerini durdular. Bir kamyon şoförünün köylülere hakaret edip silah göstermesi üzerine gerginlik daha da arttı.

Köylüyü yatıştırmaya çalışan jandarma komutanının bölgede ne jandarmanın ne de polisin müdahale yetkisi olmadığını iddia etmesi de Gümüşderelileri iyice çileden çıkardı. Jandarmaya şirket ağzıyla konuştuğu için tepki gösteren köylüler, şirket yetkililerinin görüşmek üzere köyle gelmesini talep ettiler.

gumus_d_9gumus_d_4

“Sorumlu” görevden alınmış

Yaklaşık bir buçuk saatlik eylemden sonra jandarma korumasında muhtarlık binasından köylüye seslenen ve kendisini ICA Kurumsal İlişkiler Sorumlusu Mahmut Arslan olarak tanıtan kişi, önce patlamayı gerçekleştiren işçilerin; köylünün tepkisi üzerine ise patlama sorumlusunun görevden alındığını söyledi. Şirketin kırılan camlarını onaracağı, sarsılan binalarda hasar tespiti yapıp bütün masrafları karşılayacağı ve kamyon geçişleri konusunda bir alternatif bir yol bulmaya çalışacağı vaadinde bulundu ancak köylünün istediği yazılı tutanağı hazırlamaktan kaçındı. Alınan söz sonrası Gümüşdereliler köyün dışında bekleyen kamyonların jandarma korumasında geçişine izin verdi.

gumus_d_1 gumus_d_3 gumus_d_5

Kaynak: kuzeyormanlari.org