Google çalışanları savaş teknolojisinde işbirliği yapmayı reddetti

Aralarında mühendislerin de bulunduğu Google çalışanları, şirketin ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile savaş teknolojisindeki işbirliğine karşı çıktı: ‘Şeytan olmayın’

Dünyaca ünlü bilişim şirketi Google’da içerisinde birçok mühendisin de olduğu yaklaşık 3100 çalışan, Google’ın ABD Savunma Bakanlığı ile yapay zeka anlaşması imzaladığı “Maven Projesi”ni protesto etmek amacıyla firma CEO’su Sundar Pichai’a açık mektup gönderdi. Google çalışanları mektupta, Google’ın, insan hayatına mal olabilecek projelerde ve savaş sanayisinde isminin kesinlikle anılmaması gerektiğini belirtti. Amerikan hükümetine askeri keşif teknolojisi geliştirmenin ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Google çalışanları, ne şirketin kendisinin ne de sözleşmeli ekiplerinin asla savaş teknolojisi inşa etmeyeceğini beyan eden net bir politika oluşturması, yayımlaması ve uygulaması gerektiğini vurguladı.

‘Şeytan olmayın’
ABD’nin insansız hava araçlarıyla (İHA’lar) düzenlediği operasyonlarda kullanılabilecek yazılım geliştirmeyi reddettiklerini şirket CEO’suna ileten çalışanlar, şirkete ‘‘Don’t be evil’’ (şeytan olmayın) çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?
Savunma Bakanlığı geçtiğimiz nisan ayında, anlık görüntüleri insansız hava araçları ile analiz etmek için Google’ın yapay zeka motoru Tensorflow Al ile anlaştı. TensorFlow Al merak konusu objeleri işaretleyip insanların analiz etmesi için listeyen, teknoloji desteği sağlayan bir algoritma. Google, söz konusu teknolojinin her ne kadar orta doğudaki IŞİD ve benzeri örgütlere karşı savunma amaçlı kullanılacağını belirtse de şirket çalışanları savaş teknolojisinin insan ölümlerine neden olduğunu belirterek savaş politikaları karşısında net bir tavır almış oldu.

politeknik.org.tr