Gökçek Bayramı Fırsat Bildi ODTÜ’ye Saldırdı
Spread the love

Bayramın son günü Ankara Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Otoyol projesi için ODTÜ’de ağaç kesimi başladı. ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl mahallesi halkı ağaç kesimine karşı direnişe geçti. ODTÜ’lüler bugün (19 Ekim) kesilen ağaçların yerine fidan dikti.

Geçtiğimiz ay otoyol inşaatı için ODTÜ ve 100. Yıl’da ağaç kesimine başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi halk direnişiyle karşılaştı. Otoyol projesini halkın tepkisi üzerine Eylül ayında durdurmak zorunda kalan Melih Gökçek bayram tatilini fırsat bilerek tekrar ağaç kesimine başladı.  

Dün (18 Ekim) saat 21.30 sularında ODTÜ’ye 16 belediye kamyonu, iş makineleri ile çok sayıda çevik kuvvet otobüsü ve 2 TOMA sokuldu. Ağaç kesim makinaları hızla ağaç kesimine başladı. Bunun üzerine ODTÜ’lüler ve 100. Yıl mahalle sakinleri 100. Yıl’da toplanmaya başladı.

Saat 22.00 sularında ağaç kesimine tepki gösterenlere polis saldırmaya başladı. Polis, saldırı sırasında yoğun gaz kullandı. Atılan gaz kapsüllerinden biri ODTÜ Tarih bölümünden Prof. Dr. Birten Çelik’i yaraladı.

Gece 01.00 sularına kadar süren çatışmanın ardından ODTÜ’lüler bugün (19 Ekim) saat 14.00’da ODTÜ Yurtlar ve 100. Yıl Migros önüne çağrı yaptı. Saat 14.00’da buluşan ODTÜ’lüler ve 100. Yıl halkı ağaç kesilen bölgeye yürüyerek fidan dikti.

ODTÜ Rektörü’nden ağaç kesimine tepki

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar gece yarısı başlayan ağaç kesimi ile ilgili bir açıklama yaptı. Acar, “Gece yarısı baskınını iyi niyetli bir yaklaşım olarak bulmuyoruz ve tasvip etmiyoruz. Yapılan tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz girildi. Konu ile ilgili yasal başvurumuzu yapacağız” dedi.

politeknik.org.tr


Spread the love